Jesteś tutaj

Japonia w masce i bez maski

/
Data wydarzenia: 
21.11.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Japonia w masce i bez maski

Zapraszamy na spotkanie z Lechem Szeglowskim, pasjonatem Kraju Kwitnącej Wiśni, który w interesującej prelekcji i rozmowie ze słuchaczami uchyli maskę teatru No, odkryje tajniki poetyckiej formy haiku, odsłoni oblicze – pięknej i tajemniczej jak gejsza – tradycyjnej sztuki, religii i kultury dalekiej Japonii.

Lech Szeglowski – studiował filologię polską i logopedię na Uniwersytecie Gdańskim. Od wielu lat zajmuje się japońskimi gatunkami poetyckimi, choć jego zainteresowania skupiają się głównie na teorii haiku. Owo pragnienie dotarcia do źródeł haiku zaowocowało trzykrotną podróżą do Japonii (spędził w karaju kwitnącej wiśni 4 miesiące).

Jest członkiem japońskiego stowarzyszenia haiku WHA (World Haiku Association). Brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Haiku w Gandawie (2010) oraz Światowej Konferencji Haiku WHA w Tokio (2015)

Jego haiku - tworzone przede wszystkim w języku angielskim -otrzymały kilka nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach haiku i były wielokrotnie publikowane w antologiach oraz w magazynach haiku  Utwory tłumaczono również na język japoński i ukazały się w corocznej antologii World Haiku (2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019), The 8th World Haiku Association Conference Anthology:Limitless Dialogue, Shichigatsudo (2015) oraz magazynie poetyckim Zen (2018).

Haiku w języku polskim możemy znaleźć w Internetowej Gazecie Kulturalnej: Salon Literacki oraz na stronie: Polskie Poezje końca XX i początku XXI wieku.

Projekt realizowany we współpracy z Radą Dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia.
Data wydarzenia: 
21.11.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: