Jesteś tutaj

Jedno lato w Himalajach

/
Data wydarzenia: 
27.08.2021
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:00

Jedno lato w Himalajach

Biblioteka na Strzyży zaprasza na spotkanie autorskie z Michałem Kochańczykiem, autorem książki “Jedno lato w Himalajach” i współautorem książki “Fitz Roy”.

O Autorze: 
Michał Kochańczyk – taternik, alpinista, polarnik, żeglarz, afrykanista – jednym słowem Człowiek Przygody. Od urodzenia gdańszczanin, od 50 lat związany z górską wspinaczką. Wieloletni prezes Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto” i instruktor-senior Polskiego Związku Alpinistycznego. Wspinał się w Tatrach, Pamirze, Himalajach, Andach, na Alasce, w górach Afryki i na Spitsbergenie. Spośród wielu górskich wypraw najbardziej sobie ceni udział w przeprowadzeniu nowej drogi na szczyt Fitz Roy w Patagonii – uznawany za jedną z najtrudniejszych gór świata. Prowadził wyprawy naukowo-eksploracyjne na niezdobyte szczyty na Wyżynie Gujańskiej w Wenezueli. W przerwach między górskimi wyprawami zdarza mu się żeglować: na przykład tratwą przez Bałtyk ze Szwecji do Gdańska lub ukraińską czajką z Gdańska do Kłajpedy. Brał także udział w polarnym rejsie jachtu „Lady Dana 44” pod kpt. Ryszardem Wojnowskim tzw. Przejściem Północno-Wschodnim.

 

Okładka książki. Obóz w górach, na środku pochylony mężczyzna.

 

Książka Jedno lat w Himalajach opisuje zmagania związane ze zdobywaniem dwóch ośmiotysięcznych szczytów – Cho Oyu i Nanga Parbat. Obie himalajskie wyprawy, w których brał udział autor, odbyły się w 1985 roku – kiedy polski himalaizm przeżywał swój rozkwit i także regionalne kluby wysokogórskie starały się zaznaczyć swoją obecność w Górach Wysokich. Organizatorami wypraw były: Klub Wysokogórski „Trójmiasto” i Klub Wysokogórski Kraków. Wśród uczestników znaleźli się najwybitniejsi polscy himalaiści: Jerzy Kukuczka, Andrzej Heinrich, Tadeusz Piotrowski. Bogato ilustrowana relacja, opisująca dramatyczne wydarzenia, jakie zdarzyły się  na stokach obu gór, warta jest polecenia tym wszystkim, których interesuje wysokogórska wspinaczka. Jest fragmentem historii - przywołaniem czasu i miejsc oraz ludzi, z których wielu, niestety, już nie ma. Natomiast książka Fitz Roy przedstawia przeprowadzenie nowej drogi na północnej ścianie szczytu Fitz Roy w Patagonii. Książkę można nabyć TUTAJ
Spotkanie będzie wzbogacone prezentacją multimedialną autora o tych wyprawach.

 

 

 

Data wydarzenia: 
27.08.2021
Godzina rozpoczęcia: 
17:00
Udostępnij: