Jesteś tutaj

Kalendarzami Polska stoi (a Gdańsk ją goni)

/
Data wydarzenia: 
05.02.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Kalendarzami Polska stoi (a Gdańsk ją goni)

Każda epoka w dziejach ludzkości tworzy charakterystyczne dla siebie instytucje, formy oraz środki budowania i przekazywania wiadomości, popularyzacji wiedzy, upowszechnienia kultury czy ideologii. Rolę tę pełniły również kalendarze towarzyszące ludziom od starożytności do dnia dzisiejszego.

Kalendarze — początkowo pomyślane jako dzieła ułatwiające pomiar i rozliczanie czasu — wykazywały dni, miesiące i święta. W średniowieczu i później dopełniano je sylwetkami oraz żywotami świętych; potem dodawano wróżby astronomiczne, prognozy pogody, praktyczne porady medyczne i gospodarskie. Wynalazek druku jeszcze bardziej wpłynął na rozpowszechnienie się kalendarzy, które, ze względu na zawarte w nich treści, cieszyły się ogromną popularnością wśród wszystkich warstw społecznych.

(źródło: http://www.wsp.krakow.pl/konspekt/19/kalendarze.html)

O czym pisano w gdańskich kalendarzach i dla kogo były przeznaczone - kto je wydawał i ile kosztowały - jakie ilustracje w nich zamieszczano i gdzie można było je drukować? Zapraszamy na spotkanie z nie do końca powszechną wiedzą o naszym mieście.

Data wydarzenia: 
05.02.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: