Jesteś tutaj

Kaukaz w ogniu

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
23.02.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Kaukaz w ogniu

Zapraszamy na doktowykład Stanisławy Budzisz-Cysewskiej "Kaukaz w ogniu. Nienawiść, okrucieństwa i zbrodnia na ludzkości na przełomie XX i XXI wieku".

Projekt Doktowykłady, czyli humanistyka oczami młodych naukowców to cykl spotkań zainicjowanych i prowadzonych przez uczestników Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego.

23 lutego (wtorek) o godz. 18.00 Stanisława Budzisz-Cysewska zaprezentuje wykład: 

Kaukaz w ogniu. Nienawiść, okrucieństwa i zbrodnia na ludzkości na przełomie XX i XXI wieku.

Kaukaz to jeden z najbardziej zapalnych punktów postsowieckiego świata, przez który przetoczyło się w końcu XX i na początku XXI wieku wiele zbrojnych starć. Stanisława Budzisz-Cysewska skoncentruje się na szeroko rozumianej kategorii przemocy, okrucieństwa i zbrodni dokonanej na ludności Północnego i Południowego Kaukazu podczas czterech bratobójczych wojen: obu czeczeńsko-rosyjskich, gruzińsko-abchaskiej i pięciodniowej gruzińsko-rosyjskiej z 2008 roku. Rozpatrzy również problem przemocy i okrucieństwa z perspektywy dystansu czasowego, dzielącego ofiary i oprawców od czasu wojny, a także kwestię wpływu tych tragicznych wydarzeń na współistnienie obu tych grup, czyli ofiar i oprawców, w czasach pokoju.

Referat oparty będzie na reportażach dotyczących wojen na Kaukazie, a także na odbiciu tych konfliktów w literaturze - gruzińskiej, abchaskiej, czeczeńskiej oraz rosyjskiej, jak również badaniach przeprowadzonych przez doktorantkę podczas pobytów na Kaukazie. 

Stanisława Budzisz-Cysewska - ukończyła filologię polską oraz rosyjską na Uniwersytecie Gdańskim, aktualnie jest słuchaczką Filologicznych Studiów Doktoranckich na UG. Interesuje się światem postsowieckim, w szczególności Kaukazem - jego dziedzictwem kulturowym, literaturą oraz polityką. Wieloletnią fascynację tym rejonem postanowiła przekuć na doktorat dotyczący szeroko rozumianej kultury, pamięci i neokolonializmu na tym tak bardzo niestabilnym politycznie terenie. Publikowała na łamach Blizy, Fragile oraz portalu internetowego kaukaz.net.

Więcej informacji na temat doktowykładów można znaleźć tutaj

kaukaz druty.jpg

kaukaz2.jpg

 

 

 

Data wydarzenia: 
23.02.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: