Jesteś tutaj

Kobieta, która zmarła na Robespierre'a

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
22.04.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Kobieta, która zmarła na Robespierre'a

Zapraszamy na wykład Dagmary Binkowskiej prezentujący Stanisławę Przybyszewską jako pisarkę rewolucji. Stopień zanurzenia w rzeczywistość innej epoki - świat Rewolucji Francuskiej - przyciąga dziś do Stanisławy Przybyszewskiej liczne grono czytelników. Jednym z nich jest brytyjska pisarka Hilary Mantel, zafascynowana „kobietą, która zmarła na Robespierre'a”.

22 kwietnia (piątek) o godz. 18.00 odbędzie się wykład Dagmary Binkowskiej „Kobieta, która zmarła na Robespierre'a. Przybyszewska jako pisarka rewolucji”. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Oblicza Przybyszewskiej”.

Wykład Dagmary Binkowskiej stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, dlaczego Stanisława Przybyszewska uciekała w ten właśnie okres i na ile jej rewolucyjne zainteresowania stanowią klucz do zrozumienia nie tylko twórczości, ale też osobowości pisarki.

Projekt „Oblicza Przybyszewskiej” ma na celu przypomnienie jednej z najważniejszych postaci gdańskiej sceny literackiej minionego wieku. Rok 2016, sto piętnasta rocznica urodzin pisarki, to odpowiedni moment, żeby przybliżyć jej postać i dorobek mieszkańcom Gdańska i nie tylko.

Dagmara Binkowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, pracownik Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej, kustosz w Dziale Druków XIX i 1 poł. XX w. Redaktor książki „Cyrograf na własnej skórze i inne opowiadania”, zawierającej siedem niepublikowanych dotąd opowiadań Stanisławy Przybyszewskiej. Miłośniczka literatury i szeroko pojętej kultury „długiego wieku dziewiętnastego”, liczonego od Rewolucji Francuskiej do I wojny światowej.

Data wydarzenia: 
22.04.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: