Jesteś tutaj

Kobiety Solidarności – spotkanie z Martą Dzido

/
Data wydarzenia: 
16.09.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
15:00

Kobiety Solidarności – spotkanie z Martą Dzido

W ramach 2. Gdańskiego Tygodnia Demokracji zapraszamy na spotkanie z pisarką i dokumentalistką, Martą Dzido. Będzie to okazja do rozmowy o książce „Kobiety Solidarności”. Uzupełnieniem wydarzenia będzie pokaz filmu „Solidarność według kobiet” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego.

Kiedy w sierpniową sobotę 1980 roku zadowoleni z podwyżki robotnicy zakończyli strajk i chcieli wyjść ze Stoczni Gdańskiej, to one zamknęły bramy, tym samym rozpoczynając strajk solidarnościowy. Podobno na murze stoczni wisiał transparent z napisem „Kobiety nie przeszkadzajcie nam, my walczymy o Polskę."

One odważyły się przeszkodzić.

Miały przed sobą najlepsze lata życia. Młode kobiety, które zamiast spokoju i stabilizacji wybrały bunt. Próbowano niszczyć ich małżeństwa. Straszono, że jak nie pójdą na współpracę z bezpieką, ich dzieci trafią do domu dziecka, albo spotka je nieszczęśliwy wypadek. Proponowano wyjazd z kraju w zamian za zaprzestanie działalności szkodzącej systemowi.

Nie przestały.

Historia solidarnościowego zrywu to opowieść pełna zwrotów akcji i tajemnic. Trzy lata poszukiwań, ślepe uliczki i fałszywe tropy, nieostre fotografie, pomylone nazwiska i wątki poboczne doprowadziły mnie w miejsce, gdzie natknęłam się na tajemniczą puszkę z taśmą filmową. Podpisano: Solidarność 80 - materiały produkcyjne odrzucone. Taśma nie była oglądana od ponad trzydziestu lat. Na nieznanym filmie o sierpniowym strajku zobaczyłam drobną brunetkę w jasnym swetrze, która stała nad tłumem robotników. Film był niemy, bo taśma z dźwiękiem gdzieś zaginęła. Nie wiem, co dziewczyna krzyczała do strajkujących, ale widać, że jej słuchali. Dziewczynie towarzyszył wąsaty mężczyzna. On dekadę później został prezydentem Polski. Ona zniknęła. Postanowiłam ją odnaleźć. Okazało się, że kobiet, które zostały wygumkowane z oficjalnej historii Solidarności, jest znacznie więcej.

Marta Dzido (1981) - pisarka, dokumentalistka. Debiutowała w wieku lat 16 publikując utwory prozatorskie w czasopismach Krzywe Koło Literatury i Koło Podkowy. Autorka powieści "Ślad po mamie" (2003), "Małż" (2005), powieści hipertekstowej "Matrioszka" (2013), książki reporterskiej "Kobiety Solidarności" (2016) oraz tekstów drukowanych w antologiach "Wolałbym nie" (2007), "Walka jest kobietą" (2012). Publikowała m.in. w Dużym Formacie, Lampie, Ha!arcie, Przekroju, Magyar Lettre Internationale, Radarze, Jahrbuch Polen i Obiegu. Jej powieści były adaptowane na sztuki teatralne i tłumaczone na wietnamski. Stypendystka programów: Homines Urbani, Młoda Polska, Wyszehradzkich Rezydencji Literackich oraz Ministra Kultury.
Absolwentka  PWSFTviT w Łodzi. Jako reżyserka i scenarzystka zrealizowała dokumenty: "Paktofonika- hip-hopowa podróż do przeszłości" (2009), "Downtown - Miasto Downów" (2010)  (nagrodzony m.in Hollywood Eagle Documentary Award) oraz "Solidarność według kobiet" (2014) - (nagrodzony m.in Beyond Borders - Krzysztof Kieślowski Award i specjalna nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej). Autorka zdjęć do filmu dokumentalnego "Podziemne państwo kobiet" (2009).

Uzupełnieniem rozmowy o książce będzie pokaz pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Film opowiada historię kilkunastu odważnych Polek, których mądrość, determinacja i zaangażowanie w opozycję lat 80. wpłynęły na zmianę realiów politycznych w Polsce.

 

 

Czas trwania: 1 godz. 53 min, język oryginału: polski.

Wstęp wolny.

 

Plansza statyczna na ekrany w bud.jpg