Jesteś tutaj

Kobiety w twórczości Stanisławy Przybyszewskiej

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
06.06.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Kobiety w twórczości Stanisławy Przybyszewskiej

Stanisława Przybyszewska w swoich opowiadaniach przedstawiała wiele postaci kobiecych, reprezentujących różne światopoglądy i postawy moralne. Są wśród nich feministki, artystki, rewolucjonistki, urzędniczki, prostytutki. Zapraszamy na wykład Katarzyny Eremus, który będzie próbą odpowiedzi na to, jaki wizerunek kobiety wyłania się z tych tekstów i jak Przybyszewska oceniała dotychczasowe osiągnięcia ruchu kobiecego.

6 czerwca (poniedziałek) o godz. 18.00 zapraszamy na wykład Katarzyny Eremus pt.: "Kobiety w twórczości Stanisławy Przybyszewskiej". Spotkanie odbędzie się w ramach projektu "Oblicza Przybyszewskiej", który ma na celu przypomnienie jednej z najważniejszych postaci gdańskiej sceny literackiej minionego wieku.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego uległo zmianie postrzeganie kobiet oraz ich miejsca w życiu prywatnym, zawodowym i społecznym. I wojna światowa sprawiła, że kobiety zaczęły zastępować mężczyzn w pracy oraz w należącej do nich części obowiązków domowych, uzyskały też większą samodzielność. Równie ważne z perspektywy równouprawnienia było nadanie kobietom po wojnie biernych i czynnych praw wyborczych. Przemiany zachodzące w życiu i postrzeganiu kobiet znalazły odzwierciedlenie w tekstach literackich i publicystycznych tego okresu. W tę dyskusję o charakterze obyczajowym wpisują się także teksty Stanisławy Przybyszewskiej, która w swojej twórczości przedstawia spektrum postaci kobiecych.

Katarzyna Eremus – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa (specjalność – historia literatury polskiej). W swoich badaniach zajmuje się kwestią kobiecą w literaturze pozytywizmu i Młodej Polski w utworach prozatorskich takich pisarek, jak Natalia Krzyżanowska, Emma Dmochowska, Zofia Kowerska czy Waleria Marrené-Morzkowska.

Data wydarzenia: 
06.06.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: