Jesteś tutaj

Komiks łączy pokolenia

/
Data wydarzenia: 
03.09.2020

Komiks łączy pokolenia

Zapraszamy do obejrzenia wystawy „Komiks łączy pokolenia”, którą można obejrzeć w GCH Manhattan.

komiks_laczy_pokolenia_slider.png

Od poniedziałku 17 sierpnia można oglądać retrospektywną wystawę wybranych rysowników z Trójmiasta od nestorów, takich jak Jacek Federowicz czy Janusz Christa po bardzo młodych twórców komiksów.

Wystawa znajduje się na poziomie „0” GCH Manhattan. Można ją oglądać do 3.09.2020r.

 

Na planszach znajdziecie komiksy następujących twórców:

Jacek Frąś - rysownik i scenarzysta komiksowy, ilustrator. Perkusista zespołu Kwiaty i Grupa Strasznego. Edukator w sołeckich świetlicach gminnych. Jeden z założycieli nieformalnej Słynnej Grupy 8, skupiającej w latach 90. młodą generację łódzkich twórców komiksowych (P. Milczarek, A.Madej, J.Gruszczyński, J.Kujawski). Obecnie związany z Trójmiastem, współpracuje z CSW Łaźnia. Publikuje w internecie. Brał udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w Polsce i za granicą. Autor książki dla dzieci „Balbina i Bambak”, nominowanej do nagrody im. Ferdynanda Wspaniałego.

 Tomasz “Spell” Grządziela - twórca komiksowy-samouk z Gdańska. W 2014 roku zadebiutował komiksem „Ostatni Przystanek” (wyd. Kultura Gniewu). Następnie publikował w internecie, a potem wydał na papierze „Przygody Stasia i Złej Nogi” (wyd. Kultura Gniewu), które zostały zaadaptowane na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. W maju 2018 roku wydał „Wszechksięgę” nakładem Wydawnictwa Komiksowego.

Igor Wolski - Gdański ilustrator, rysownik komiksów i autor okładek. Publikował w kilku polskich antologiach komiksowych (m.in. „Kolektyw”, „Ko-miksownia”), tworzył też kilka własnych komiksów internetowych. Dzisiaj pracuje przy filmach animowanych („Jeszcze jeden dzień życia” dla Platige Image), ilustracji prasowej (m.in. dla the Boston Globe), okładkach komiksów ze stajni Cartoon Network („Adventure Time”, „Regular Show”) i grach planszowych („Neon Gods”, „Glory to Rome”). Rysuje serię „Rycerz Janek” i regularnie publikuje ilustracje.

Jakub Babczyński - zadebiutował w komiksie w gdańskim magazynie Vormkwasa w 1998 roku. Autor serii komiksowej „Wyspa Szyszek”, w ramach której powstał „Pasażer”, do scenariusza Tomasza Kontnego oraz „Byli z Nami od Zawsze” do scenariusza Piotra Szulca. Twórca ilustracji do komiksów „Olimpia z Gdańska”, „Miasto z Widokiem”, „Ballada o Eulalii” i innych. Twórca storyboardów i ilustracji do animacji. Wykładowca komiksu na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych oraz w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Współtwórca projektu miejskiego „Komiks w Mieście, Miasto w Komiksie: Komiksowy Przewodnik po Dolnym Mieście”.

Wojciech Olszówka - urodzony w styczniu 1977 roku. Rysownik i scenarzysta komiksów, ilustrator. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku: kierunek – malarstwo ze specjalizacją - ceramika. W świecie opowieści rysunkowych obecny od dzieciństwa. Z upodobania - bliski twórczości Janusza Christy, nie odrzucający jednak innej stylistyki rysunkowej narracji. Otwarty na eksperymenty i nowe doświadczenia, w kreowaniu komiksowych światów. Ulubione pole tematyczne, to: przygoda, awantura, tajemnica, zagadka, sensacja, fikcja. Dotychczasowe publikacje: „Presentation”, „Wieża Eldazara”, „Żabka i Baba Jaga” - tekst: Anna Franek. Komiksy 24H, plakaty, rysunki okazjonalne i fan-arty.

Marek Lachowicz - twórca komiksowy, reżyser, scenarzysta, storyboardzista. Ma na koncie publikacje albumów z serii „Człowiek Paroovka”, „Gang Wąsaczy” i „Grand Banda”. Na stałe publikował w kultowym magazynie komiksowym „Produkt”. Dwukrotny laureat nagród na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi (w 2004 i 2006 roku). Od 2013 roku związany ze światem animacji. Jest twórcą storyboardów i reżyserem licznych reklam i produkcji dla dzieci. Na bazie jego komiksów z serii „Grand Banda” powstaje obecnie serial animowany.

Jacek Federowicz - urodził się 18 lipca 1937 roku w Gdyni. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (dyplom uzyskał w 1960 roku). Był jednym z założycieli (m.in. ze Zbigniewem Cybulskim i Bogumiłem Kobielą) gdańskiego studenckiego teatru Bim-Bom (w latach 1954–1960). Należał do składu aktorskiego tego teatru (główna rola Dobrego Ducha w pierwszym programie pt. „Achaaa”). Jeszcze w czasie studiów rozpoczął współpracę z gdańskim radiem jako autor i aktor, zaś jako autor i rysownik-karykaturzysta z prasą lokalną i ogólnopolską, tj. „Dookoła świata”, „Po prostu”, „Dziennik Bałtycki”, „Szpilki”, „itd” i inne.

Janusz Christa - urodził się w Wilnie w 1934 roku. Jako rysownik debiutował w 1956 roku w magazynie „Przyroda” i „Jazz” historyjkami „Kuku Ryku” i „Opowieść o Armstrongu”. Następnie związał się w czasopismem „Wieczór Wybrzeża”, gdzie publikował komiks o dwóch marynarzach: Kajtku Majtku i Koko. Tam również ukazały się pierwsze przygody Kajko i Kokosza („Złoty puchar”, „Szranki i konkury”, „Woje Mirmiła”), z których potem narodziła się słynna seria komiksowa, znana w Polsce ze stron gazety Świat Młodych, a później w albumach komiksowych. Stworzył również Gucka i Rocha na potrzeby magazynu Relax, których przygody zostały wydane w dwóch albumach. Zmarł w Sopocie w 2008 roku.

Krzysztof Wyrzykowski - absolwent Grafiki na ASP w Gdańsku. W latach 1997-2004 publikował w fanzinie „Kontra”. Za publikowany tam komiks „Idioci” w 2006 roku otrzymał trzecią nagrodą na międzynarodowym konkursie na komiks francuskiej telewizji Arte i wyd. Glenat. W 2004 roku stworzył rysunki do albumu „Westerplatte. Załoga śmierci”. Kolejne lata przyniosły cztery zeszyty z cyklu „Słynni Polscy Olimpijczycy” do scen. R. Nawrota, „Bitwę pod Warką”, okładki do komiksów wyd. Zin Zin Press oraz mini-album „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”, scen. M. Jasiński. Od 2008 roku realizuje albumy o tematyce historycznej m.in.: „Korfanty”, oraz tematycznie związane z II Wojną Światową - „Wyzwolenie? 1945”, „Żelazny” (także publikowane w „Rzeczpospolita”) oraz serie komiksowe: „Wilcze tropy” i „W imieniu Polski Walczącej”. Wspólnie ze S. Zajączkowskim i M. Jasińskim tworzy jednoplanszowe komiksy publikowane w miesięczniku „Historia do rzeczy”. Publikuje także w magazynie komiksowym „Komiks i My”.

Karolina “Szarosen” Plewińska - Twórczyni z Gdyni, autorka komiksów internetowych i zinów. Jej komiksy to wybuchowa mieszanka beztroskiego koloru oraz ciężkiego, depresyjnego humoru. W swojej twórczości porusza tematy ważne, takie jak błędy w wychowaniu i edukacji, szkodliwe stereotypy, inność. Stara się być głosem tych, których nikt nie słyszy.

 

 

Data wydarzenia: 
03.09.2020
Udostępnij: