Jesteś tutaj

Korowód słowiański - opowieść o Marzannie i Jaryle - ODWOŁANE

/
Data wydarzenia: 
14.03.2020
,
Godzina rozpoczęcia: 
10.00-11.30

Korowód słowiański - opowieść o Marzannie i Jaryle - ODWOŁANE

Kim jest Marzanna i dlaczego trzeba się jej pozbyć? Kim jest Jaryło i co go łączy z tą panną morową? Co wydarza się podczas Jarych Godów? Na marcowych zajęciach przygotujemy kukłę Marzanny i gaik, posłuchamy też opowieści Jaryle i Marzannie i poznamy inne wierzenia dotyczące wiosny.

Kultura dawnych Słowian to fascynujący temat. Jej ślady znajdujemy nie tylko w wykopaliskach archeologicznych, ale przede wszystkim w tradycjach ludowych, które przetrwały zmienne koleje historii, a "Korowód słowiański" to cykl comiesięcznych spotkań warsztatowych, podczas których poznamy niezwykłe zwyczaje naszych przodków, postaramy się zrozumieć ich świat i nauczymy się wykonywać przedmioty, które i oni wykonywali.

Zapraszamy wszystkich młodych ludzi, którzy są ciekawi, dlaczego jajo jest wielkanocnym symbolem życia, dlaczego nie wolno spać w zbożu, dlaczego pukamy w niemalowane drewno? Gdzie to Licho, co nie śpi? Kim na prawdę była Baba Jaga i dlaczego topi się Marzannę na wiosnę? Co to są Jare Gody i dlaczego noc świętojańską nazywa się Nocą Kupały? Dlaczego pannę młodą przenosi się przez próg, a przy wózkach niemowlaków wiesza czerwone kokardki?

Na marcowym spotkaniu dowiemy się, kim jest Marzanna i dlaczego trzeba się jej pozbyć? Kim jest Jaryło i co go łączy z tą panną morową? Co wydarza się podczas Jarych Godów? Przygotujemy kukłę Marzanny i gaik, i posłuchamy też opowieści Jaryle i Marzannie i poznamy inne wierzenia dotyczące wiosny.

Warsztaty poprowadzi Pan Mikołaj Jarmakowski ze Stowarzyszenia Etnorium.

Na warsztaty obowiązują zapisy tel.:58 5530551 e-mail: bibliotekanafali@wbpg.org.pl.  Ilość miejsc ograniczona. 

 

Data wydarzenia: 
14.03.2020
Godzina rozpoczęcia: 
10.00-11.30
Udostępnij: