Jesteś tutaj

Krytyka - etyka - sacrum

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
28.11.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Krytyka - etyka - sacrum

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu "W Garnku Kultury. Spotkania z Wydawnictwem Naukowym Katedra". Bohaterką spotkania będzie Joanna Winnicka - Gburek, autorka książki "Krytyka - etyka - sacrum. W kierunku aksjologicznej krytyki artystycznej".

„Książkę tę czyta się z przyjemnością. Autorka – co nie jest częste – stara się łączyć refleksje filozoficzne z doświadczeniem. Nie unika własnego zdania. W tym sensie jest to praca odważna. Odważna jest również dlatego, że porusza temat, który nie jest chętnie poruszany przez współczesnych filozofów w Polsce, a mianowicie temat doświadczenia sacrum w sztuce. Temat ten stał się tematem historii sztuki, a nie współczesnej krytyki sztuki. Jakby był nieaktualny, jakby nas już nie dotyczył. Jakby się przeżył. Tymczasem, jak wskazuje autorka, jest to ciągle obecne doświadczenie ludzkie, które domaga się filozoficznej uwagi, a także uwagi krytyki sztuki, ponieważ krytyka sztuki to w przekonaniu Joanny Winnickiej-Gburek filozofia kultury”.

prof. Zofia Rosińska

 

Joanna Winnicka-Gburek – pracuje jako adiunkt w Zakładzie Edukacji Kulturalnej na Uniwersytecie Śląskim. Autorka licznych publikacji z zakresu estetyki, krytyki artystycznej i filozofii kultury. Zainteresowania badawcze autorki koncentrują się głównie na związkach współczesnej estetyki i etyki. Stale współpracuje z pismem „Estetyka i Krytyka”. Należy do Polskiego Towarzystwa Estetycznego. 

 

źródło: http://wnkatedra.pl/pl/p/Krytyka-etyka-sacrum-Joanna-Winnicka-Gburek/225...

Data wydarzenia: 
28.11.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: