Jesteś tutaj

Książka o podróży tropem literatury

/
Data wydarzenia: 
23.09.2021
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Książka o podróży tropem literatury

Czy odwiedzając dom autora można dowiedzieć się więcej o nim samym, lepiej zrozumieć jego twórczość? Zapraszamy na spotkanie autorskie z Marzeną Mróz-Bajon wokół jej najnowszej książki „Domy pisarzy”.

UWAGA! Zmiana terminu i formuły wydarzenia.

Spotkanie odbędzie się 23 września 2021r. o godz. 18:00 w Bibliotece Manhattan. Będzie je można także obejrzeć online, na naszym fanpage’u na Facebooku @BibliotekaPublicznaGdansk

Rozmowę z pisarką poprowadzi dziennikarka Tatiana Slowi.

Uwaga! Spotkanie odbędzie się w formule online. Zapraszamy na transmisję z rozmowy - profil biblioteki na FB @BibliotekaPublicznaGdansk.

Jak wygląda biurko, przy którym pisał, widok z okna, najbliższe otoczenie? Czy odwiedzając miejsce mistrza, można w nim dziś jeszcze znaleźć ślady ulubionych bohaterów literackich?

Autorka od kilkunastu lat jest „w drodze”, żeby zobaczyć widok z okna domu, w którym urodził się Czesław Miłosz, sprawdzić, jak wysoka była stodoła, w której William Faulkner pisał swoje powieści zaopatrzony w butelkę burbona, w jaki sposób układają się po południu promienie słońca w mieszkaniu Konstandinosa Kawafisa w Aleksandrii. Podróżuje do hanzeatyckiej Lubeki, po której wąskich uliczkach biegał mały Tomasz Mann, do Rouen – gdzie wciąż stoi dom Flauberta, a pagórki, po których jechała jaskółką do kochanka madame Bovary mają ten sam, co opisywany w powieści fioletowo-szary odcień. Wdarła się podstępem do mieszkania Gombrowicza w Buenos Aires
i – całkiem legalnie – do domu Mario Vargasa Llosy w Limie. Spędziła noc w łóżku, w którym umarł Oscar Wilde. Dotarła do Macondo – wypranego z barw, ale za to pełnego motyli miasteczka Aracataca w Kolumbii, w którym Gabriel Garcia Marquez stworzył od nowa świat.

Każdy z siedemnastu rozdziałów ma swojego bohatera. Trop Czesława Miłosza wiedzie na Litwę, do Wilna i Szetejń – legendarnej Doliny Issy, gdzie urodził się pisarz. Mieszkanie Konstandinosa Kawafisa znajduje się w Aleksandrii, w Egipcie, niepodal zrekonstruowanej niedawno Biblioteki Aleksandryjskiej. W Kalkucie znalazła dom hinduskiego noblisty Rabindranatha Tagorego. Literacki szlak wiedzie przez Kartagenę w Kolumbii, Florencję, Nowy Jork, Wenecję, Dublin, Chicago, Paryż, Key West, Rzym, Gotlandię, Nidę, Los Angeles, Missisipi, Lubekę, Niceę, aż wreszcie Tokio, w którym odnajduje ślad domu największego japońskiego mistrza haiku – Matsuo Basho. W Moskwie dociera do domu Michaiła Bułhakowa, a w Limie idzie ścieżką bohaterów literackich „Rozmowy
w katedrze” Vargasa Llosy.

Ale nie jest to jedynie opowieść o domach najciekawszych pisarzy świata. To również dziennik podróży, która wiedzie przez zmieniający się świat, spotkania z ludźmi poruszającymi wyobraźnię, przygody w trakcie tej niezwykłej dokumentacji. Wiele tu anegdot dotyczących żyjących i nieżyjących już artystów, przyjaciół autorki.

Autorka uwieczniła odwiedzane miejsca na fotografiach – o ten materiał zdjęciowy jest wzbogacona książka.

Zdjęcie z archiwum autorki. To portret kobiety.  Ma blond długie włosy zebrane w kitkę. Patrzy z ukosa w obiekty, lekko się uśmiecha. Jest ubrana w granatową marynarkę, białą koszulę. Siedzi na krzesle. To autorka, Marzena Mróz-Bajon

Marzena Mróz-Bajon – dziennikarka, podróżniczka, fotograf. Redaktor naczelna magazynu Business Traveller, która z okiem przy obiektywie aparatu od lat dokumentuje zmieniający się świat. Fanka literatury, dyskutująca o niej przy stoliku Henryka Berezy i Janusza Głowackiego w kawiarni Czytelnika. Prywatnie żona reżysera Filipa Bajona.

Opis: Wydawnictwo Marginesy

Data wydarzenia: 
23.09.2021
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: