Jesteś tutaj

Kuba - wyspa jak wulkan gorąca

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
23.03.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
17:00

Kuba - wyspa jak wulkan gorąca

„Zapraszamy na relację z kubańskiej podróży - opowiemy jak wygląda PRL w tropikalnym wydaniu, o czym marzą Kubańczycy, czy wolny czas spędzają przy domino czy raczej przy ruletce ze świnką. Pokażemy kolonialne miasta, rajskie plaże i karaibską przyrodę. Jeśli jesteście Państwo ciekawi z czego robi się Coco Loco, gdzie zjeść najlepsze lody na Karaibach i jak się odnaleźć z podwójną walutą to odpowiedzi znajdą się w naszej prezentacji." – Sławina Janke i Anna Król

Kuba - wyspa jak wulkan gorąca

Kuba to największa z wysp położonych na Morzu Karaibskim. Kiedy w 1492 roku Krzysztof Kolumb dopłynął do wybrzeży Kuby, określił ją mianem najpiękniejszej wyspy jaką oczy kiedykolwiek widziały. Mimo że od tego czasu minęło ponad 500 lat, wyspa wciąż nazywana jest Perłą Karaibów.

Kubańczycy są głównie potomkami hiszpańskich kolonizatorów i niewolników z Afryki, a ich państwo obejmuje około 1.600 mniejszych wysepek i atoli koralowych. Na terenie Republiki Kuby panuje ustrój komunistyczny i system monopartyjny.

Przez ponad czterdzieści lat Kubą rządził charyzmatyczny przywódca komunistyczny Fidel Castro. Mimo ostrego reżimu wobec mieszkańców wyspy, pozostawił sporo wolności w sferze turystyki, która od dziesięcioleci jest głównym motorem rozwoju gospodarczego wyspy. Zachował również z epoki przedkomunistycznej dwa sztandarowe znaki tożsamości kubańskiej – cygara i rum. Istnieje legenda, że cygara na Kubie odkrył sam Krzysztof Kolumb. Wtedy mieszkańcy palili je podczas rytualnych obrzędów religijnych. Z czasem te wyroby tytoniowe zasłynęły z fantastycznego smaku i nadzwyczajnej jakości. Z kolei rum jest produktem ubocznym melasy, którą tutaj wytwarza się z trzciny cukrowej, jednej z najpopularniejszych roślin na wyspie. Rum z biegiem czasu stał się pospolitym napojem alkoholowym marynarzy pływających po wodach Morza Karaibskiego.

Kubański koloryt tworzą również stare samochody, głównie produkcji amerykańskiej, jeszcze z lat 40. i 50. XX wieku. Dla turystów to jedno wielkie muzeum motoryzacji, dla mieszkańców to normalna codzienność.

Data wydarzenia: 
23.03.2018
Godzina rozpoczęcia: 
17:00
Powiązana galeria: 
Udostępnij: