Jesteś tutaj

Lekcje historii w bibliotece - Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w okresie międzywojennym

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
18.12.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.30

Lekcje historii w bibliotece - Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w okresie międzywojennym

LOPP w 1939 liczyła ok. 2 miliony członków i do tej pory przekazała na rzecz rozwoju lotnictwa ponad 70 milionów złotych. Jak to możliwe, by organizacja paramilitarna rozwinęła się na taką skalę? Co - z perspektywy historycznej - można sądzić o planach i marzeniach ludzi tworzących i wspierających tę organizację?

Liga_Obrony_Powietrznej_i_Przeciwgazowej-badge.jpgTego typu organizacji budującej z takim rozmachem szkoły lotnicze, instytuty naukowe, finansującej budowę samolotów to chyba na świecie nie było.  

W wyniku doświadczeń pierwszej wojny światowej (1914–1918) kraje europejskie przystąpiły do tworzenia niezależnych instytucji, które miały przygotować społeczeństwa na wypadek ataku lotniczego i gazowego w przyszłych konfliktach zbrojnych. W Polsce niepodległej 1918-1939 również podjęto takie działania. W tym celu w 1922 roku powołano do życia dwie organizacje, najpierw TOP – Towarzystwo Obrony Przeciwgazowej, a następnie LOPP – Liga Obrony Powietrznej Państwa. Zarządy główne obu stowarzyszeń w 1928 roku podejmują decyzję o zjednoczeniu swoich działań i połączeniu w jedną organizację – Ligę Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP). (źródło)

O LOPP opowiadać będzie Pani Barbara Męczykowska.

 

 

 

 

 

Data wydarzenia: 
18.12.2017
Godzina rozpoczęcia: 
17.30
Udostępnij: