Jesteś tutaj

Lucjan Bokiniec

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
06.10.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Lucjan Bokiniec

Zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego "O kinie: Bokiniec" poświęconego Lucjanowi Bokińcowi. Po pokazie nastąpi debata z udziałem jego przyjaciół.

6 października (piątek) o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie poświęcone Lucjanowi Bokińcowi - jednemu z założycieli żakowskiego DKF-u, jego wieloletniemu prezesowi (do początków lat 70.), pomysłodawcy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Pretekstem do rozmowy będzie pokaz filmu dokumentalnego "O kinie: Bokiniec" (Scenariusz i reżyseria: Andrzej Mańkowski, Bożena Olechnowicz, Współpraca: Henryk Tronowicz). Po projekcji odbędzie się dyskusja z przyjaciółmi Lucjana Bokińca, którą poprowadzi Paweł Biliński. Współorganizatorem wydarzenia jest Klub Żak.

Lucjan Bokiniec (1935-2009) - działacz kultury. Jeden z założycieli Dyskusyjnego Klubu Filmowego Żak, w latach 1958-1973 jego kierownik. Od 1959 do 1968 prezes Międzyuczelnianego Klubu Filmowego Żak. Inicjator i organizator Wakacyjnego Studium Wiedzy o Filmie (1962-1972) i przedsięwzięć upowszechniających kulturę filmową. Współpracował z teatrami studenckimi (Bim-Bom, Co To, To Tu). Członek władz Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Polskiej Federacji Amatorskich Klubów Filmowych, Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego. W roku 1971 organizator I Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Fabularnych, Telewizyjnych i Krótkometrażowych Polskie Debiuty Filmowe w Gdańsku, pomysłodawca i pierwszy dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, członek rady nadzorczej Pomorskiej Fundacji Filmowej, organizator FPFF w Gdyni (pomysłodawca nagrody głównej: Złote Lwy). Od 2011 roku jego imię nosi nagroda w Konkursie Młodego Kina (etiud studenckich) FPFF w Gdyni.

Paweł Biliński - absolwent filologii polskiej, a obecnie doktorant Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie przygotowuje rozprawę o autotematyzmie w polskim kinie. Przez kilka lat działał jako członek Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG „Miłość Blondynki” i współorganizował retrospektywy twórczości Przemysława Wojcieszka, Krzysztofa Zanussiego, Łukasza Barczyka i in. Od dłuższego czasu zajmuje się edukacją filmową w Klubie Żak. Był jednym z pomysłodawców i redaktorów internetowego programu o kinie „Amatorzy TV”. Jest stałym współpracownikiem magazynu „EKRANy”; publikował też na łamach „Blizy”, „Lampy”, „Panoptikum” i portalu edukacjafilmowa.pl 

"O kinie: Bokiniec" - film dokumentalny o Lucjanie Bokińcu to podróż w czasy, w którym kino kształtowało człowieka i miało siłę zmieniania rzeczywistości. Czy współczesne kino ma szansę, by znów odgrywać podobną rolę? Lucjan Bokiniec powiedziałby: Jak najbardziej tak! Bo w życiu nie ma rzeczy niemożliwych. Pełnego humoru i charyzmy Bokińca wspominają w filmie Andrzej Wajda, Antoni Krauze, Janusz Zaorski i Józef Gębski. Wspaniali twórcy polskiego kina zawdzięczają bohaterowi wyjątkowe spotkania z publicznością.

Producenci filmu:

Video Studio Gdańsk

Program 1 TVP SA

Pomorska Fundacja Filmowa

 

 

 

 

Data wydarzenia: 
06.10.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: