Jesteś tutaj

Magiczne łąki

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
13.07.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Magiczne łąki

Zapraszamy na wernisaż wystawy cyjanotypii Adama Dereszkiewicza. Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2018

Magiczne łąki

Seria prac prezentowanych na wystawie nosi wspólny tytuł „Meadows” (łąki) i powstała w maju i czerwcu 2018 roku w technice mokrej cyjanotypii. To właśnie ta technika, jej plastyczność i zupełna niepowtarzalność każdego obrazu sprawia, że przedrostek 'Magiczne” sam niejako znajduje sobie miejsce w tytule wystawy.

Cyjanotypia to technika reprodukcji obrazu znana od ponad 200 lat. Jest to jedna z najstarszych technik fotograficznych świata a jej zupełne początki obfitowały właśnie w motywy roślinne dzięki pracy brytyjskiej botanik Anny Atkins. Standardowo cyjanotypie są pięknie niebiesko-granatowe i dość powtarzalne, szczególnie jeśli do zrobienia odbitki używa się rysunku lub negatywu.

Jednak gdy do procesu włączymy wodę – wtedy pojawia się cała magia nieregularności, odcieni, rozbarwień i całkowita niepowtarzalność każdego fotogramu. Prace wykonywane są na grubym, bezkwasowym, bawełnianym papierze akwarelowym, co gwarantuje ich wieloletnią trwałość.

Nieprzebranym źródłem materiałów dla komponowania fotogramów były trawniki i łąki gdańskiej dzielnicy Żabianka. Stworzony w ten sposób cykl jest hołdem autora złożonym powtarzalnej a jednocześnie za każdym jej cyklem tak często innej w swojej fantastycznej formie, przyrodzie.

O Autorze

Adam Dereszkiewicz (ur 1974, Gdańsk) – Fotograf, grafik, animator kultury, edukator. Stypendysta Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdańska.

Inicjator i modus operandi otwartej w 2017 roku Galerii GTF, prezentującej prace trójmiejskich fotoamatorów i fotografików.

Juror konkursów fotograficznych. Organizator warsztatów, konkursów, plenerów, wystaw i spotkań fotograficznych w ramach działalności w Gdańskim Towarzystwie Fotograficznym (GTF). Od 2012 jego wiceprezes, od roku 2014 sprawujący funkcję prezesa.

W fotografii pasjonują go tradycyjne techniki reprodukcji obrazu oraz mieszanie technik cyfrowych z tradycyjnymi. Stara się kreować obrazy proste, bardzo często czarno-białe i kontrastowe. Nie stroni od eksperymentów i łączenia technik fotograficznych z graficznymi. Często powracającymi sposobami realizacji prac są wielokrotne ekspozycje, kolaże i grafizacje.

Brał udział w wielu wystawach zbiorowych a także prezentował autorskie projekty fotograficzne, zbierając pochlebne recenzje swoich prac. Najlepiej czuje się w kategoriach aktu, portretu i abstrakcji fotograficznej. Wiele jego prac to cykle fotograficzne o charakterze społecznym realizowane często po kilka lat przy udziale wielu uczestniczek.

adam.dereszkiewicz.com

Wszystkie prezentowane na wystawie prace są na sprzedaż.

Data wydarzenia: 
13.07.2018
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: