Jesteś tutaj

Maszyna do pisania i maszyna do szycia. O początkach ruchu kobiecego na ziemiach polskich.

/
Data wydarzenia: 
07.03.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Maszyna do pisania i maszyna do szycia. O początkach ruchu kobiecego na ziemiach polskich.

O związkach maszyny do pisania z gorsetem w Polsce przełomu XIX i XX wieku opowie nam mgr Anna Miler w poniedziałek 7.03 o godzinie 18.00.

Emancypantki? Sufrażystki? Feministki? Co wiemy o polskim ruchu kobiecym z przełomu XIX i XX wieku? Jak ówczesne działaczki, pisarki i publicystki widziały sytuację kobiet i co chciały zmienić? Jak miały wyglądać nowe światy, które opisywały i o które walczyły? Druga połowa XIX wieku przyniosła zmianę sytuacji życiowych milionów kobiet. Ich masowemu wkraczaniu na rynek pracy towarzyszyły projekty takiego urządzenia świata, w których kobieta mogłaby nazywać się człowiekiem. Ale nie tylko maszyna do pisania była środkiem walki – robotnice wychodziły na ulice z żądaniami podwyżek płacy dla kobiet, urlopów macierzyńskich, rozwijania bibliotek przy fabrykach i opieki medycznej sprawowanej przez lekarki. Dwa światy, które nie od razu się spotkały, ale których historie przypominają scenariusz Niezłomnych.

Wykład będzie poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie,  co stało się, kiedy kobiety zrozumiały, że „człowiek sam jest swoim twórcą – jest takim, jakim być chce, jeżeli umie chcieć” jak pisała Maria Turzyma.

 

Anna Miler - Kulturoznawczyni i politolożka, doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich. W pracy zawodowej zajmuj się między innymi historiami kobiet związanych ze Stocznią Gdańską. Inspiracją do jej wykładu jest także Eliza Orzeszkowa – bohaterka seminarium doktoranckiego prof. UG dr hab. Ewy Graczyk.

Data wydarzenia: 
07.03.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: