Jesteś tutaj

Międzynarodowy Dzień Opowieści /SPOTKANIE ODWOŁANE

/
Data wydarzenia: 
19.03.2020
,
Godzina rozpoczęcia: 
19:00

Międzynarodowy Dzień Opowieści /SPOTKANIE ODWOŁANE

Międzynarodowy Dzień Opowieści jest globalnym świętem sztuki gawędziarstwa. W okresie równonocy wiosennej (a na półkuli południowej – jesiennej), ludzie spotykają się by gawędzić i słuchać, oplatając w ten sposób opowieścią w różnych językach, ale na wspólny temat, całą Kulę Ziemską. Tegorocznym tematem wszystkich historii są wyprawy, wędrówki i podróże (Voyages). Łowcy Słów będą snuć opowieści w towarzystwie i przy akompaniamencie Tomasza Antonowicza. Zapraszamy!

Międzynarodowy Dzień Opowieści jest globalnym świętem sztuki opowiadania, obchodzonym corocznie 20 marca. W okresie równonocy wiosennej (a na półkuli południowej – jesiennej), ludzie spotykają się by gawędzić i słuchać, oplatając w ten sposób opowieścią w różnych językach, ale na wspólny temat, całą Kulę Ziemską. 
Inicjatywa Międzynarodowego Dnia Opowieści narodziła się w latach 1991-92 i ma swoje korzenie w Szwecji. Wydarzenie przypadające na dzień 20 marca, nazwane zostało przez Szwedów "Alla berättares dag" (Dzień Opowiadaczy). Pomysł powoli nabierał rozgłosu, wkrótce dołączyły się Australia i Meksyk. Nieco później, w 2002, tematem zaraziły się Norwegia, Dania, Finlandia i Estonia. W 2003 dołączają Kanada i inne kraje. W 2004 wchodzi do grona Francja z Jour Mondial du Conte (Światowy Dzień Baśni). Motywy tematyczne każdego roku są wspólnie przyjęte przez opowiadaczy zapisanych na The WSD listserve.

Od około dziesięciu lat Łowcy Słów dołączają swoją "cegiełkę" do Międzynarodowego Święta Opowiadaczy. W tym roku 19 marca przypada na trzeci czwartek miesiąca, w którym, tradycyjnie już, przewidywany jest wieczór opowieści w gościnnych progach Biblioteki Oliwskiej. Tegoroczny temat: Voyages z ilustracją dźwiękową naszego Gościa Specjalnego. Tomasz Antonowicz jest muzykiem, działaczem społecznym i artystycznym. Serdeczny przyjaciel Muzyki, której zwierza się z najskrytszych pragnień. Orędownik Ekologii i prostego, autentycznego życia w poczuciu harmonii z Otoczeniem. Zmęczony wielkomiejskim blichtrem, przeniósł się na rubieże znanego nam świata i został kowalem, z kunsztem tworząc instrumenty muzyczne.

https://en.wikipedia.org/wiki/World_Storytelling_Day

Łowcy Słów, czyli:

Elżbieta Stanilewicz - Od czasów szkolnych świat baśni był dla niej miejscem gdzie czas biegł swoistym torem, drzewa dzieliły się mądrością, oddychało się inaczej a tamtejsza rzeczywistość ciążyła mniej. Opowieści Ciotki, snujące się na cienkiej granicy fikcji i realności, były dla niej nieustającą inspiracją i źródłem wewnętrznej siły. Gdy dorosła, chcąc nie chcąc, przekazała córce swoją fascynację.

Groszek Stanilewicz – Wędrówki po leśnych ostępach, smoczych jamach, poszukiwania kwiatu paproci oraz niekończąca się żegluga w towarzystwie Sindbada i matki, na zawsze skrzywiły jej mniemanie na temat uporządkowanego świata. W szkole zaś młoda, nietuzinkowa polonistka pogrążyła ją ostatecznie w literackiej zadumie nad kondycją bohatera byronicznego.

 

"Bajarką z prawdziwego zdarzenia była nasza ciotka Alicja… My zaledwie lubimy słuchać i dzielić się ciekawymi historiami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie. Ponieważ od jakiegoś czasu brakowało nam w mediach nuty wznoszącej, atmosfery legendarnego ciepła, życzliwości i Happy End’u, postanowiłyśmy działać na własną rękę. Jesteśmy więc tam, gdzie zmęczeni masową kulturą słuchacze czekają na czar bezpośredniego kontaktu z żywym słowem, tradycją znaną i cenioną od pokoleń – opowiadaniem. Sztuka opowiadania to jedna z najstarszych, przypisanych człowiekowi zdolności. Wskrzeszając baśnie, klechdy, szepty, plotki i przypowieści z całego świata, zapraszamy w egzotyczne podróże ze słowem - jedynym od pradziejów przekaźnikiem uniwersalnych prawd."

 

 

 

Data wydarzenia: 
19.03.2020
Godzina rozpoczęcia: 
19:00
Udostępnij: