Jesteś tutaj

Miejsca święte, miejsca przeklęte - tajemnice południowej Francji

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
10.01.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Miejsca święte, miejsca przeklęte - tajemnice południowej Francji

Zapraszamy na spotkanie z Ewą Kubasiewicz-Houée, autorką książek z cyklu Francja Tajemnicza: "Bretania Tajemnicza" oraz "Miejsca święte, miejsca przeklęte". W drugiej części cyklu autorka opowie o mało znanych w Polsce regionach Francji, pełnych dziwów i tajemnic - Oksytanii i Owerni.

Ewa Kubasiewicz-Houée, od 30 lat żyjąca we Francji, jest autorką i tłumaczką licznych publikacji, w tym autobiografii "Bez prawa powrotu".

"Miejsca święte, miejsca przeklęte"

Oksytania to tereny, na których wcześniej niż gdzie indziej rozwijała się nauka i kultura, dając przykład Europie i światu. To tu w XIII i XIV wieku powstały trzy z dziesięciu najstarszych uniwersytetów fansuckich. Równocześnie zaś to tereny bogate, na których jeszcze w XIX i na początku XX wieku wydobywano złoto. A masyw górski obfitował w miedź, żelazo, mangan, ołów, srebro, cynk, więgiel brunatny i gagat.

Region ten to również kraina zachwycających, różnorodnych krajobrazów, o wielkich dolinach i dzikich kanionach oraz imponujących cyrkach skalnych, jak na przyklad Gavarnie w Pirenejach czy Cyrk Navacelles, ale także posiadająca ielkie suche połacie ziemi mało przyjazne człowiekowi, a których dzieją się czasem dziwne rzeczy...

Są to bardzo stare ziemie o niezwkle burzliwej historii, ograniczone od północy Masywem Centralnym, rozciągające się na południowy zachód aż do Pirenejów i granicy z Hiszpanią, a na wschodzie dochodzą do Morza Śródziemnego. Zamieszkiwane były kiedyś przez Rzymian, następnie przez Wizygotów, a w czasach panowania francuskiego pojawiły się na tych terenach zakony rycerskie (szpitalnicy i templariusze). To też obszar, na którym toczyły się krwawe wojny religijne.

 

Data wydarzenia: 
10.01.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: