Jesteś tutaj

Moje miejsce urodzenia - Wolne Miasto Gdańsk... czyli gdańszczanie w rozmowach...

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
05.05.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.30

Moje miejsce urodzenia - Wolne Miasto Gdańsk... czyli gdańszczanie w rozmowach...

Zapraszamy na 3 spotkania w kolejne majowe czwartki (5.05, 12.05, 19.05) z osobami, które przedstawią nam swoje wspomnienia związane z Wolnym Miastem Gdańskiem pierwszej połowy XX w. Ich wspomnienia będą wydobywać młodzi gdańszczanie zafascynowani swoim miastem... Na pierwszym spotkaniu poznamy wspomnienia Barbary Janczukowicz

5 maja (czwartek)  o godz. 17:30 // Przemek Gulda // Barbara Janczukowicz

Przemek Gulda - urodzony 1970 roku, mieszkaniec Gdańska. Wykłada filozofię i historię prawa na Uniwersytecie Gdańskim, pracuje jako dziennikarz w dziale kulturalnym „Gazety Wyborczej”.  Niedawno wydał książkę „Moi sąsiedzi nie żyją”,wcześniej, „Chłopcy  i dziewczęta w Polsce” i „Siedemnaście sekund”.

Barbara Janczukowicz - Polka, urodzona w dniu urodzin Adolfa Hitlera przy Adolf Hitler Strasse w Sopocie/Zoppot w 1940 roku. Ukończyła Budownictwo Lądowe na Politechnice Gdańskiej. Aktualnie mieszka we Wrzeszczu.

 

12 maja (czwartek) o godz. 17:30 // Dominika Ikonnikow // Anna Henschel

Dominika Ikonnikow – historyczka, animatorka kultury, działaczka społeczna na Biskupiej Górce i Piaskowni, radna Dzielnicy Śródmieście, autorka koncepcji i koordynatorka Akademii Gdańska - cyklu wykładów o historii Gdańska, współautorka  tras zwiedzania po Głównym i Starym Mieście śladami  gdańskich działaczek polonijnych,organizowanych przez grupę Metropolitanka i Instytut Kultury Miejskiej.


Anna Henschel - urodzona w 1929 roku w Wolnym Mieście Gdańsku, absolwentka Politechniki Krakowskiej na Wydziale Architektury. Rok przed wybuchem II WŚ wyjechała z rodziną do Gdyni, a następnie do Warszawy. Do Gdańska powróciła w 1956 r. Aktywnie uczestniczyła w planowaniu i odbudowie  miasta. Emerytowany pracownik Biura Planowania Przestrzennego. Autorka m.in. projektu rekonstrukcji i regotyzacji Bramy Krowiej.

 

19 maja (czwartek) o godz. 17:30 // Ryszard Kopittke // Hans Jurgen Kwidczyński

Ryszard Kopittke - przewodnik po Trójmieście. Uczestnik projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce, a później na Dolnym Mieście, przy IKM, w którym działa do dziś. Dzięki projektowi Metropolitanka, który gromadzi historie kobiet, od 2014 roku oprowadza także śladami „prekursorek”, związanych  z miastem. Zbierał także ludzkie historie w projekcie „Stocznia Jest Kobietą” czy „Historie po Oruńsku”. Autor tekstów dla dzieci „Gdańskie Miniatury”. Przybliża nam miasto na stronie Wkręć się w Trójmiasto. Od 1 kwietnia 2015 także Radny Dzielnicy Chełm.

Hans Jurgen Kwidczyński - urodzony 2 sierpnia1937 roku. Przed Wojną mieszkał na ul.Twardej (Zielony Trójkąt). Obecnie mieszka na Żabiance. Ostatni z czwórki rodzeństwa. W dowodzie osobistym widnieje wciąż jako Hans Jurgen...

Data wydarzenia: 
05.05.2016
Godzina rozpoczęcia: 
17.30
Udostępnij: