Jesteś tutaj

Na kresach wileńskiego baroku. Zapomniane świątynie w obiektywie żołnierzy Wehrmachtu - wystawa fotografii

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
25.08.2015

Na kresach wileńskiego baroku. Zapomniane świątynie w obiektywie żołnierzy Wehrmachtu - wystawa fotografii

Zachęcamy do oglądania wystawy fotografii z kolekcji Jakuba Kotowicza, przygotowanej przy współpracy z Galerią Przypis IS PAN. Ekspozycja składająca się z kilkunastu fotografii ukazuje zabytkowe, unikatowe, kresowe obiekty sakralne w okresie II wojny światowej. Wystawę będzie można oglądać do końca września w wypożyczalni biblioteki.

W liczącej kilkaset fotografii kolekcji Jakuba Kotowicza (absolwenta krakowskiej ASP oraz historii sztuki na UJ) większość zdjęć to przede wszystkim koncepcje fotograficzne, które są dziełem amatorów; żołnierzy-fotografów i pokazują zniszczenia wojenne. Wystawa to opowieść o czasach, które minęły. O ludziach, budowlach, państwach, których już nie ma. Zostały tylko zdjęcia, wykonywane raczej w zupełnie innym celu – dla rozrywki, zatrzymania pewnych chwil, udokumentowania działań wojennych. Fotografie pokazują także specyfikę nie tylko barokowej sztuki kresowej, ale na pewno owych terenów i czasu, w jakim były wykonane. I tak obok strzelistych, monumentalnych fasad widzimy skromne chałupy, błotne drogi. Jest tu wiele ruin, smutnych pogorzelisk, wraków czołgów, samochodów… A wszystko to dyskretnie obserwują obiektywy.

Wystawa udostępniona przez Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorski w ramach obchodów 70-lecia przybycia do Gdańska pierwszych transportów ekspatriantów z dawnych kresów wschodnich Rzeczpospolitej.

 


5 września 2015 jest dla  gdańskich Kresowian dniem szczególnym.

W ramach zorganizowanej  uroczystości obchodów rocznicy naszych przesiedleń będzie miało miejsce odsłonięcie przez Pana Pawła Adamowicza, Prezydenta miasta Gdańska, kamienia upamiętniającego nas, Kresowian!

Zapraszamy serdecznie wszystkich  Kresowian przybyłych na Pomorze z dawnych kresów Rzeczypospolitej (z terenów dzisiejszej Białorusi,

 Litwy ,Ukrainy) na uroczyste obchody 70-tej rocznicy przesiedleń.

Spotkajmy się wszyscy razem w sobotę, 5 września 2015 roku, o godz.12.00 

u stóp bastionu ŻUBR w Gdańsku.

więcej informacji oraz szczegółowy program uroczystości pod adresem: http://tmwizw.masternet.pl/index.php?option=com_content&view=frontpage&limitstart=5

 

Data wydarzenia: 
25.08.2015
Udostępnij: