Jesteś tutaj

Narodowe Czytanie 2020

/
Data wydarzenia: 
05.09.2020

Narodowe Czytanie 2020

Zapraszamy do udziału w IX edycji Narodowego Czytania. W tym roku wspólną lekturą będzie "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

narodowe_slider.png

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, a w ubiegłym roku nowele pozytywistyczne.

Narodowe Czytanie organizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku odbędzie się 5 września 2020 na przedprożu Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42, Gdańsk- Śródmieście) w godz. 12.00-14.00.

Podczas tegorocznej edycji fragmenty utworu "Balladyna" Juliusza Słowackiego przeczytają gdańscy pisarze i aktorzy:

- Hanna Cygler - z urodzenia i zamiłowania gdańszczanka. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami, a dla przyjemności – czytelników i swojej – pisze powieści obyczajowe, których akcja rozgrywa się zarówno współcześnie, jak i w minionych dekadach. Ostatnio wydawnictwo Rebis wydało jej najnowszą książkę, "Po cudze pieniądze", ostatni tom trylogii powieści obyczajowo-historycznych, w skład której wchodzą także "W cudzym domu" i "Za cudze grzechy".

- Agnieszka Pruska - z urodzenia wrocławianka, z wyboru gdańszczanka. Interesuje się sportami walki (stopień mistrzowski w aikido) oraz książkami o zróżnicowanej tematyce, nie lubi bezczynności. Czasem recenzuje i pisze felietony. Autorka książek: „Literat”, „Hobbysta”, „Żeglarz”, „Spadkobierca”, „Łowca”, oraz komedii kryminalnych „Zwłoki powinny być martwe”, „Wakacje z trupami”, „Zimne nóżki nieboszczyka”, wydanych nakładem wydawnictwa Oficynka.

- Janusz Leon Wisniewski - od dwóch lat mieszkaniec Gdańska, do którego wrócił po 30 latach życia we Frankfurcie nad Menem. Rybak dalekomorski, doktor informatyki, doktor habilitowany chemii. Przede wszystkim naukowiec, ale także autor wielu książek przetłumaczonych na 19 języków. Ojciec dwóch córek. 

- Krystyna Łubieńska - od 55 lat aktorka Teatru Wybrzeże. Zadebiutowała w 1951 w Wodewilu Warszawskim. Grała główne role w  spektaklach Bohdana Korzeniewskiego, Andrzeja Wajdy, Jerzego Golińskiego i samego Hübnera. Niejednokrotnie gościła na srebrnym i szklanym ekranie, była również związana z teatrem radiowym. Organizuje spotkania poetyckie, promuje początkujących twórców. Działa też społecznie, jest członkiem licznych stowarzyszeń zajmujących się działalnością charytatywną. Laureatka wielu nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia artystyczne i działalność społeczną.

- Jerzy Kiszkis - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent PWST w Warszawie. Grywał w teatrach w Grudziądzu, Zielonej Górze, Katowicach, Poznaniu. Wieloletni aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Wykładowca akademicki, nauczał studentów kultury żywego słowa. Uczestnik i współorganizator programów artystycznych z okazji rocznic narodowych w Gdańsku oraz spektakli teatralnych z kręgu kultury niezależnej.

Jak co roku, wystąpią również bibliotekarze oraz czytelnicy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Całość poprowadzi Katarzyna Michałowska.

Czytanie fragmentów urozmaici grupa improwizacyjno-teatralna Peleton.

Grupa Peleton (https://www.facebook.com/ImproPeleton/)  to ludzie, którzy już od dłuższego czasu obecni są na trójmiejskiej scenie rozrywkowej i teatralnej.Szczególną przyjemność czerpią z Improwizacji teatralno - kabaretowych, ale inne formy nie są im obce:
ImproBaja, Dzikie Węże Improwizacje, 3 Mamy, Wojciech Tremiszewski SoloNowele, Kuba Śliwka, czy muzyka filmowa naszego Huberta (https://www.facebook.com/hubert.swiatek.7/videos/10215180025286111) to tylko niektóre twory, w których maczają swoje paluszki.

Podczas Narodowego Czytania umilą widzom czas poprzez improwizacje inspirowane dziełem Juliusza Słowackiego. Wszystko co zadzieje się podczas ich prezentacji, będzie tworzone na oczach widowni i z ich pomocą.   

Tym razem wystąpią:
Karolina Rucińska
Małgorzata Tremiszewska
Kuba Śliwka
Hubert Świątek

W przypadku złej pogody wydarzenie zostanie przeniesione do wnętrza Filii Gdańskiej, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Data wydarzenia: 
05.09.2020
Udostępnij: