Jesteś tutaj

Narodowe Czytanie "Quo vadis"

/
Data wydarzenia: 
03.09.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
12:00

Narodowe Czytanie "Quo vadis"

Przed nami kolejna odsłona "Narodowego Czytania"! W tym roku na przedprożu Filii Gdańskiej będziemy czytali fragmenty "Quo vadis". Zachęcamy do udziału w akcji.

„Narodowe czytanie” to akcja zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, w 2014 roku - „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, a w ubiegłym roku „Lalki” Bolesława Prusa.

Przed nami piąta edycja akcji Narodowe Czytanie. W ubiegłym roku wspólnie czytaliśmy „Lalkę”, w której polskość ukazana została jako połączenie romantycznego patriotyzmu z naszą zdolnością do trwania narodowej wspólnoty pomimo braku własnego państwa. Tym razem wyboru lektury na Narodowe Czytanie dokonano w formie głosowania. W Roku Henryka Sienkiewicza zwyciężyła wybitna polska powieść – „Quo vadis”. To piękna książka o zwycięstwie prawdy i miłości – historia wiary, która pozwala budować silne więzi kształtujące wspólnotę. „Quo vadis” stanowi opowieść o triumfie odwagi, o konsekwencji w działaniu, o solidarności w imię fundamentalnych idei. 

Wśród osób czytających fragmenty "Quo vadis" będą: Katarzyna Figura i Mirosław Baka.

Narodowe Czytanie „Quo vadis” w Gdańsku odbędzie się 3 września (sobota) w godz. 12:00-15:00 na przedprożu Filii Gdańskiej przy ul. Mariackiej 42.

 

Data wydarzenia: 
03.09.2016
Godzina rozpoczęcia: 
12:00
Udostępnij: