Narodowe Czytanie "Wesela"
Tak jak dla Wyspiańskiego inspiracją do napisania „Wesela” były zaślubiny poety, Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, tak dla nas impulsem do weselnego biesiadowania jest Narodowe Czytanie! Przedproże Filii Gdańskiej na potrzeby inscenizacji „Wesela” zmieni się w Bronowice, w których rozgrywa się akcja dramatu. Przy weselnym stole zasiądzie oczywiście Młoda Para oraz zaproszeni przez nich goście. Wśród nich: Chochoł, Widmo, Stańczyk, Hetman, Rycerz Czarny, Upiór i Wernyhora. Wystarczy również miejsca dla wielu gości. Dlatego też serdecznie zapraszamy do licznego przybywania na wesele, które odbędzie się już 2 września w Filii Gdańskiej przy ul. Mariackiej 42.
Jak wesele to wesele! Miejsca przy suto zastawionym stole wystarczy dla każdego!
Wśród osób czytających fragmenty „Wesela” znajdą się aktorzy Teatru Wybrzeże, czytelnicy i bibliotekarze, dziennikarze, blogerzy i bibliofile.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2200 miejscach.
Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstało na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie Wesele zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań Wesela.
Stanisław Wyspiański (1869-1907) – poeta, dramatopisarz, malarz, inscenizator – był jednym z najgenialniejszych polskich artystów. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zajmował się wieloma dziedzinami sztuki. Uprawiał malarstwo, pisał utwory liryczne i dramatyczne, libretta oper, projektował witraże, meble, a nawet strój dla Lajkonika. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych w podziemiach kościoła oo. Paulinów na Skałce.
Narodowe Czytanie Wesela organizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku odbędzie się na przedprożu Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42, Gdańsk- Śródmieście).
Zapraszamy do czynnego udziału w akcji! Na zgłoszenia czekamy do 25 sierpnia pod adresem: marketing@wbpg.org.pl.
Program wydarzenia zostanie opublikowany wkrótce.