Jesteś tutaj

"Nasze małe ojczyzny"

/
Data wydarzenia: 
06.03.2020
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

"Nasze małe ojczyzny"

Gdański klub Poetów zaprasza na wieczór autorski WIESŁAWY PTASZYK i MAŁGORZATY WĄTOR, poetek, które w niezwykły sposób sławią swoje małe ojczyzny. Spotkanie poprowadzi Gabriela Szubstarska.

Autorki dzieli prawie wszystko: miejsce urodzenia, róznica wieku, sposób lirycznej wypowiedzi ale łączy miłość, miłość do regionu, w którym przyszło im żyć i działać.

 

Wiesława Ptaszyk, rodzinnie i zawodowo związana z Nowym Tomyślem i jego okolicami. Absolwentka historii na UAM w Poznaniu, przez szereg lat nauczycielka tego przedmiotu m. in. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Nowym Tomyślu. Wędrówki w przeszłość łączy z pasją fotograficzną i podróżniczą, a od niedawna z pisaniem wierszy. Debiutowała w „Ogrodowych spojrzeniach”, antologii Forum Literackiego „Ogród Ciszy”. W 2019r. wydała swój pierwszy poetycki tomik pt. „Gdzie powraca moje słowo”. Należy do Nowotomyskiego Piętra Wyrazów Literackich oraz Gdańskiego Klubu Poetów.

 

Małgorzata Wątor – ur. w 1988 r. w Słupsku, z pochodzenia Kaszubka o góralskim nazwisku. Od sześciu lat mieszka w Gdańsku. Poetka, publicystka, slamerka. Publikuje w j. polskim i w j. w kaszubskim.

Jej wiersze ukazały się m.in.  w „2miesięczniku – Piśmie Ludzi Przełomowych”, „Akancie”, „Autografie”,  „Fundacji Karpowicza”, „ Gazecie Kulturalnej”, piśmie  „Inter – Literatura Krytyka Kultura”, „Migotaniach – Gazecie Literackiej”, „Nowej Wsi Tworzącej”, „Obywatelce”, „Odrze”, „ Papierze w dole”, „Prowincji”, „Pomeranii” i „Stegnie”.  Należy do „Literackiego Klubu Wers” w Bytowie oraz do grupy „Wtorkowe Spotkania Literackie” w Słupsku, a także Gdańskiego Klubu Poetów. Była publikowana w „Almanachu Poetów Gminy Kobylnica”, Kobylnica 2017, „W Bytowie Literackim”, Bytów 2017 oraz w „Antologii Powiatu Słupskiego” Słupsk 2016 i 2017, a także w antologiach Gdańskiego Klubu Poetów: „Aspekty 2016”, „Aspekty 2017”, „Kochaj albo..”, „Jak po tym wszystkim wiersze pisać” 2018.

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Baninie wydało antologię pt. „Kaszëbską stegną żëcégò”, w której również zaprezentowała swoją twórczość.

Współpracowała przy audiobooku „ Antologia grała w nas”, pod redakcją Rafała Różewicza, Wrocław 2017. Jej „Okolicznościowy wiersz o zawilcu” był transmitowany przez Kaszubską Telewizję Morską TTM, w odcinku 42.

Napisano o niej w przewodniku „Czytanie Pomorza” – wydanym przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańsk 2018.

Zajęła drugie miejsce w konkursie poetyckim „Wolnogdynianka” za wiersz pt. „ Memorium Pożegnalne Miasta Portowego”,  konkursie jednego wiersza ogłoszonego z okazji jubileuszu miasta Gdyni, a zorganizowanego przez Centrum Kultury w Gdyni ( luty 2015).

Zajęła drugie miejsce w konkursie poetyckim „Gdynia Slam nr 12”, organizowanego przez Centrum Kultury w Gdyni ( kwiecień 2015 ).

Wzięła udział w XIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim Im. C. K. Norwida , gdzie zostałam uhonorowana wydrukiem wiersza pt. "TAM” ( kwiecień 2015).

Od lutego 2018 organizuje Kaszubską Grupę Książki w Sopocie. 

 

Data wydarzenia: 
06.03.2020
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: