Jesteś tutaj

Nie taki metal straszny, jak go malują

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
25.09.2017

Nie taki metal straszny, jak go malują

Okładki płyt heavy metalowych, jak w przypadku większości gatunków muzycznych, są nierozerwalnie związane z warstwą muzyczną, stanowiąc jej wizualne dopełnienie. W heavy metalu ta więź jest szczególnie wyraźna, przede wszystkim poprzez silny nacisk na tworzenie opowieści - kiedy brak jest możliwości zrealizowania teledysku, który w satysfakcjonujący sposób oddawałby zamysł muzyków, zadanie wpłynięcia na wyobraźnie słuchacza spada na ilustracje.

Muzyka heavy metalowa, przy całym bogactwie środków wyrazu, ustępuje literaturze gdy chodzi o wyczerpujące opisy - stąd potrzeba odwołania się do obrazu. Tak jak nazwa oraz logo zespołu pozostają pierwszymi wskazówkami informującymi z jakim podgatunkiem heavy metalu mamy do czynienia, tak okładki potrafią zachęcić (lub doskonale zniechęcić) do sięgnięcia po dany album.

Wśród twórców znaleźć można zarówno uznanych artystów, jak i utalentowanych amatorów. Są okładki, które określić można mianem artystycznych, ale większość ma po prostu w przystępny sposób oddać zawartość albumu, odmalować jego treść – i właśnie takie są tu prezentowane.

Na potrzeby tej mini wystawy wyodrębniono trzy kategorie, w przypadku dwóch duże znaczenie odgrywa literatura:

Lochy i potwory – Heavy metalowy kanon. Od inspiracji klasykami pokroju Tolkiena, Howarda czy Moorcocka, po próby tworzenia własnych historii oraz całych fantastycznych uniwersów. Zdecydowanie najczęściej wykorzystywanymi motywami pozostają bohaterowie rodem z heroic fantasy; samotni wojownicy, barbarzyńcy oraz pełne fantastycznych stworzeń krajobrazy.

Inwazja z kosmosu – Inspiracja literaturą fantastycznonaukową, z dużym naciskiem na dystopijny charakter opisywanej przyszłości. Znajdziemy tu wszelkiej maści wariacje na temat scenariuszy post apokaliptycznych.

Kicz ‘em all – Kicz jako środek stylistyczny. Większość zespołów świadomie posługuje się autoparodią, graniem na gatunkowych kliszach, starając się zachowywać dystans do swoich scenicznych person. Niektóre zespoły, odwołując się do estetyki patosu, traktują się zbyt poważnie, co skutkuje, odwrotnym od zamierzonego, efektem komicznym.

Wystawę można oglądać do 28 października 2017. 

Data wydarzenia: 
25.09.2017
Udostępnij: