Jesteś tutaj

Nieznane obrazy Władysławy i Bolesława Rogińskich

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
01.07.2015

Nieznane obrazy Władysławy i Bolesława Rogińskich

Okres wileński, powojenny Gdańsk i morskie krajobrazy w pracach niezwykłych plastyków - absolwentów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca br.

Władysława Rogińska (1908-1992)

Absolwentka Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i UMK w Toruniu, uczennica Aleksandra Szturmana. Malarka i graficzka, współtwórczyni Związku Polskich Artystów Plastyków. Udział w licznych wystawach i konkursach w Polsce i za granicą. Równolegle z pracą artystyczną z dużym zaangażowaniem zajmowała się pracą pedagogiczną. W latach 1940-1944 w Wilnie organizowała tajne komplety nauczania początkowego. Wykładała m.in. w Studium Nauczycielskim w Gdańsku. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Historii Miasta Gdańska, Muzeum Morskiego w Gdańsku i Muzeum Stutthof w Sztutowie.

 

Bolesław Rogiński (1907-1990)

Absolwent Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie i UMK w Toruniu, uczeń Jerzego Hoppena. Malarz i grafik, organizator i komisarz polsko-fińskich konkursów grafiki marynistycznej. Udział w licznych wystawach w Polsce i za granicą. Prace w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Historii Miasta Gdańska, Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Muzeum Sztuki w Turku (Finlandia). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OPP, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką ZPAP, Medalem Turun Taiteilijaseura (Finlandia), Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska.

Data wydarzenia: 
01.07.2015
Udostępnij: