Jesteś tutaj

O komiksie historycznym. Spotkanie z cyklu "Oblicza komiksu"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
30.03.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

O komiksie historycznym. Spotkanie z cyklu "Oblicza komiksu"

Tematem przewodnim będzie komiks o Józefie Franczaku ps. "Laluś", ostatnim żołnierzu wyklętym, które poprowadzi Przemysław Zawrotny ze specjalnym udziałem Witolda Tkaczyka, scenarzysty oraz wydawcy

"Oto jest głowa Franczaka" - taki tytuł nosi historyczny album komiksowy opowiadający losy najdłużej pozostającego nieuchwytnym żołnierza podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego Józefa "Lalusia" Franczaka. Jego autorami są Jacek Michalski (rysunki) i Witold Tkaczyk (pomysł i scenariusz), a wydawcą Zin Zin Press z Poznania.


Witold Tkaczyk - architekt, projektant, rysownik, dziennikarz, scenarzysta, wydawca, założyciel wydawnictwa komiksowego Zin Zin Press oraz marki komiksynazamowienie.pl specjalizujących się w całościowych realizacjach komiksów historycznych, również na zamówienie instytucji państwowych i samorządowych. Redaktor prowadzący i wydawca ,"Magazynu Komiksów AQQ", najbardziej kompetentnego pisma montorującego polską i zagraniczną scenę komiksową przełomu wieków. Od początku istnienia związany z Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier w Łodzi, juror konkursu na najlepszy komiks. Współautor i autor scenariuszy do wielu komiksów. Laureat kilku istotnych wyróżnień polskiej branży komiksowej (m.in. Nagroda K - Postać Roku 1999, Nagroda TYTUSA - doktorat humoris causa, 2001). W 2010 r. został udekorowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznaką honorową "Zasłużony dla kultury".

Jacek Michalski - rysownik, ilustrator, projektant graficzny, współzałożyciel Studia Komiks Polski i prekursorskiego magazynu komiksowego "Awantura”, jeden z czołowych rysowników komiksowych w Polsce z imponującą liczbą publikacji, obecny na rynku od końca lat 80-tych. Specjalizuje się w  tworzeniu komiksów, rysunków koncepcyjnych, satyrycznych i karykatur, ilustracji, okładek, gier komputerowych, storybordów, animacji 2D i 3D. Od początku swej pracy twórczej związany z Magazynem Komiksów AQQ oraz z Zin Zin Press. Laureat wielu nagród i wyróżnień, stypendysta Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Jego prace pokazywane są na licznych wystawach w kraju i za granicą.


Publikacja przybliża postać Józefa Franczaka, pseudonim "Laluś" (1918-1963), żołnierza przedwojennej żandarmerii, walczącego w szeregach Armii Krajowej, a potem w powojennym, niepodległościowym podziemiu antykomunistycznym. Przed Niemcami, Sowietami i organami bezpieczeństwa PRL ukrywał się w sumie 24 lata. Nigdy się nie ujawnił, nie ufał komunistycznej władzy, zwalczał ją zbrojnie do końca. Na skutek donosu, osamotniony i osaczony, zginął z bronią w ręku od kul funkcjonariuszy SB i ZOMO 21 października 1963 r.  Po śmierci – czy to w akcie zemsty, czy upokorzenia – ciało Franczaka zostało pozbawione głowy. Jego czaszkę odnaleziono po 50 z górą latach...

Odnalezienie czaszki Józefa Franczaka na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie pod koniec 2014 r., będące efektem śledztwa podjętego w 2007 r. przez IPN, jest punktem wyjścia fabuły.

Komiks jest fabularyzowaną wersją wydarzeń, opierającą się na najnowszych badaniach i najistotniejszych wątkach autentycznej historii. Opisując najważniejsze zdarzenia z życia bohatera, autorzy dociekają motywów, jakie nim powodowały, próbują ustalić co kierowało jego decyzjami i jak wpływało na tak radykalną postawę.

Publikacja oprócz samego komiksu zawiera też część opisową złożoną z tekstu zawierającego pełną informację o działalności Józefa "Lalusia" Franczaka oraz zdjęcia archiwalne.

Komiks podejmuje trudny, i mocno przez dziesięciolecia zafałszowany, temat sowieckiej dominacji w Polsce od 1944 r., dochodzenia komunistów do władzy i walki z nimi podziemia niepodległościowego. Jak każdy polski patriota po wojnie, znalazł się Franczak w sytuacji nieomal bez wyjścia. W pojałtańskiej Polsce nie było miejsca na wolność i demokrację. Krwawe rządy rozpoczęli komuniści osadzeni tu przez Stalina i utrzymywani za pomocą wojsk sowieckiego NKWD, przy biernej postawie zachodnich aliantów. Szykanowany, więziony, mordowany był każdy bardziej zdecydowany oponent nowego reżimu, fałszującego wszelkie niezależne wybory obywateli. Franczak odrzucił cień szansy na "normalne" życie, które musiało dla niego, tak jak i dla wielu innych, oznaczać upokorzenie i podporządkowanie się obcej dominacji, bez gwarancji przeżycia. Stanął w obliczu wyboru – poddać się, czy nadal prowadzić walkę z sowieckim i komunistycznym zagrożeniem. Tak długo pozostawał w ukryciu dzięki pomocy wielu osób ze swojego otoczenia. Dopiero po latach znalazł się człowiek, który zdecydował się go zdradzić.

Dzisiaj, w czasach kiedy swobodnie można już mówić o tamtych czasach i kiedy przywracane są zbiorowej pamięci postacie takie jak Józef Franczak, warto pochylić się nad ich losem i zastanowić się, przed jak dramatycznymi stanęli wyborami.

Projekt komiksu zrealizowany został w ramach Stypendium im. gen. Augusta Fieldorfa "Nila" ufundowanego przez Miasto Wrocław.

Data wydarzenia: 
30.03.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: