Jesteś tutaj

Od „Psychozy” do „American Horror Story” – łamanie tabu w horrorze amerykańskim

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
05.02.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Od „Psychozy” do „American Horror Story” – łamanie tabu w horrorze amerykańskim

W styczniu 2015 roku zakończył się czwarty sezon serialu "American Horror Story" i wszystko wskazuje na to, że powstanie piąty. Zastanawia fakt, że oto popularnością cieszy się produkcja, której każdy odcinek kontestuje współczesne normy obyczajowe. Serial epatuje stylistyką kina gore, nie waha się straszyć widza obrazową przemocą i szeroko pojętą dziwnością.

Aby zrozumieć fenomen popularności American Horror Story trzeba cofnąć się do lat 60-tych. Arcydzieło Alfreda Hitchcocka Psychoza przełamało bariery dotyczące tego ile przemocy, seksualności i zachowań dewiacyjnych można pokazać na dużym ekranie. Odtąd kolejne pokolenia filmowców łamały kolejne tabu w kinie popularnym a publiczność za każdym razem reagowała entuzjastycznie.

W swoim wykładzie prelegentka pragnie pokazać, że seriale takie jak American Horror Story czy Hannibal wywodzą się z długiej linii filmów i seriali przełamujących tabu w amerykańskiej popkulturze. Zaprezentuje, w jaki sposób filmy od lat 60-tych do 90-tych XX wieku stanowiły wyzwanie dla obowiązujących norm. Oprócz dzieł Hitchcocka poruszona zostanie tematyka dzieł, m.in. takich twórców jak Roger Corman, George A. Romero, Wes Craven, John Carpenter i David Cronenberg. Równolegle do filmów kręconych w estetyce kampu i kina klasy B zajmie się autorskimi horrorami o wysokim poziomie artystycznym, pamiętając iż w horrorze obydwie konwencje nie wykluczają się nawzajem.

 

mgr Alicja Chmiołekabsolwentka amerykanistyki, obecnie doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim. Jej zainteresowania naukowe obejmują historię kina amerykańskiego i literatury amerykańskiej. Wielbicielka kina. Aktywnie działa w Dyskusyjnym Klubie Filmowym UG “Miłość Blondynki”.

Data wydarzenia: 
05.02.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: