Jesteś tutaj

Odmienne stany – wystawa fotografii

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
01.03.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Odmienne stany – wystawa fotografii

Fiinisaż wystawy fotografii autorstwa Adama Fleksa! Zapraszamy 1 marca 2019 godz.18:00!

Cykl „Odmienne stany” stanowi rozwinięcie zbioru fotografii powstałego w przeciągu lat pod świadomie ironicznym tytułem „The Holy Cities”, co zostało zainspirowane nazwą, jaką otrzymało miasto Wetzlar na pewnej stronie internetowej – miasto owo jest celem pielgrzymek fanatyków aparatu Leica, skonstruowanego tam przed I wojną światową przez Oscara Barnacka. Wiele innych miast również stanowi przedmiot kultu – np. Sopot  to letnie targowisko próżności od dziesiątków lat, w Barcelonie od ponad stulecia buduje się bajkowa świątynia Antonio Gaudiego – Sagrada Familia, zaś w Miśni wytwarzają od setek lat bajkowe figurynki z porcelany, nieprzyzwoicie drogie lecz piękne zarazem.

Zaprezentowany na wystawie zestaw fotografii jest kolejną częścią powstającego od 2006 roku cyklu „Wieloświaty” – przedstawia on świat obecny poza fizycznym, znajdującym się tu i teraz, a został on wykreowany skutkiem świadomego nałożenia na siebie dwóch ekspozycji na jednej klatce filmu w krótkim odstępie czasu. Wywoływanie naświetlonego papieru fotograficznego w specjalnie opracowanym kontrastowym, lecz silnie rozcieńczonym wywoływaczu litowym ma na celu odrealnienie i tak już metafizycznego obrazu i uruchomienie nieograniczonej wyobraźni. Ponadto pozwala na wykorzystanie dawno przeterminowanych papierów fotograficznych, które w przeciwnym wypadku nadawałaby się jedynie do utylizacji.

Autor stopniowo odchodzi od fotograficznego dokumentowania rzeczywistości, zmierzając ku kreacji nowego obrazu z fragmentów świata otaczającego. Obraz srebrowy wygenerowany w mokrej ciemni fotograf uznaje za jedyny wart pokazania.

Wystawa prac potrwa od 9 stycznia do 1 marca 2019 roku.

Zapraszamy na finisaż wystawy 1 marca 2019 godz.18:00

Data wydarzenia: 
01.03.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: