Jesteś tutaj

Olimpia z Gdańska

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
28.06.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.30

Olimpia z Gdańska

Oblicza Przybyszewskiej, czyli spotkanie autorskie z twórcami komiksu Piotrem Szulcem i Jakubem Babczyńskim.

Wydany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku komiks „Olimpia z Gdańska” autorstwa Piotra Szulca i Jakuba Babczyńskiego powstał na podstawie oryginalnego libretta autorstwa Krystyny i Blaise’a de Obaldia napisanego do opery Z. Krauzego „Olimpia z Gdańska”. Jest pierwszą w Polsce próbą przeniesienia opery na język słowa i obrazu. „Olimpia z Gdańska” to historia, w której przeplatają się dwie opowieści: o Stanisławie Przybyszewskiej i bohaterce jej powieści Olimpii de Gouges - osiemnastowiecznej feministce, abolicjonistce i dramatopisarce, żyjącej w czasach Rewolucji Francuskiej.

Piotr Szulc - ur. w 1983 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Gdańskim. Pisze scenariusze do komiksów, animacji i gier miejskich oraz prowadzi zajęcia ze scenariopisarstwa. Jest laureatem konkursów literackich i komiksowych, m.in.: konkurs na krótką formę komiksową w ramach MFKiG, Odra Miłosza, FOR - komiks o tematyce ekonomicznej.

Jakub Babczyński - ur. w 1980 r. w Gdańsku. Narysował albumy: „Ballada o Eulalii” i „Prawdziwy przyjaciel" do scen. J. Szyłaka, „Miasto z widokiem” do scen. E. Żukowskiej oraz „Olimpię z Gdańska” do scen Piotra Szulca. Wystąpił w antologiach i magazynach: „Opowieści tramwajowe”, „Japonia widziana oczyma 20 autorów”, „GDAK”, „Komiksownia”, „Zeszyty Komiksowe”.

Projekt Oblicza Przybyszewskiej ma na celu przypomnienie jednej z najważniejszych postaci gdańskiej sceny literackiej minionego wieku. Rok 2016, sto piętnasta rocznica urodzin pisarki, to odpowiedni moment, żeby przybliżyć jej postać i dorobek mieszkańcom Gdańska i nie tylko.

Spotkanie poprowadzi Przemysław Zawrotny.

Data wydarzenia: 
28.06.2016
Godzina rozpoczęcia: 
17.30
Udostępnij: