Jesteś tutaj

Ostatni szaman Pomorza

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
13.04.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.15

Ostatni szaman Pomorza

Spotkanie autorskie z Franciszkiem Szczęsnym.

Franciszek Szczęsny urodził się w 1946 roku na Kaszubach. Tam spędził dzieciństwo i młodość. Jest oficerem zawodowym Wojska Polskiego w stanie spoczynku. Obecnie mieszka w Gdańsku.

W swoim dorobku literackim ma publikacje o tematyce historycznej, wojskowej i obyczajowej, zawsze umiejscowione na Pomorzu.

Jest też autorem bajek dla dzieci m.in. w języku kaszubskim. W 1986 roku otrzymał nagrodę wydawnictwa Iskry za powieść Na przekór. W 1987 roku ukazała się saga rodziny
z podkartuskiej wsi W krainie Gryfa.

Za powieść Gryfowy szaniec otrzymał nagrodę im. Bolesława Faca w konkursie literackim miasta Gdańska. 

 

Ostatni szaman Pomorza

Autor przenosi nas na dawne tereny dzisiejszego Pomorza w skomplikowany i burzliwy okres przełomu XIII i XIV wieku do niewielkiej, skrytej wśród jezior i lasów słowiańskiej osady zwanej Siedem Jezior.

„Ofiara została przyjęta!
Obisław, najmłodszy syn sołtysa Drewki, jako dziecko przeznaczony został do nauki profesji szamana. Profesji potrzebnej i poważanej wśród mieszkańców pogańskiej Osady Siedmiu Jezior, która pewnego dnia została zrównana z ziemią przez niosących misję chrystianizacyjną braci Zakonu Krzyżackiego. Obisław musiał odnaleźć się w nieznanym sobie świecie, którego porządku nie rozumiał, i w nowej religii, którą mu narzucono. Jako człowiek o wielu talentach potrafił wypracować sobie drogę do względnie bezpiecznego i szczęśliwego życia. Jednak każdego dnia coś mówiło mu, że nie taki los jest mu pisany. Czy bohaterowi udało się wypełnić swoje przeznaczenie?” (źródło opisu: zaczytani.pl)

Data wydarzenia: 
13.04.2018
Godzina rozpoczęcia: 
18.15
Udostępnij: