Jesteś tutaj

Pamięci Jerzego Kiedrowskiego

/
Data wydarzenia: 
26.06.2021

Pamięci Jerzego Kiedrowskiego

Odszedł Jerzy Kiedrowski, historyk i bibliotekarz, w latach 1972–1975 dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Urodzony w 1934 r., był synem Władysława Kiedrowskiego, gdyńskiego sędziego, zamordowanego przez Niemców jesienią 1939 r. w Lasach Piaśnickich. Piastując w pomorskich instytucjach kultury i wydziałach kultury urzędów kierownicze i dyrektorskie funkcje jak mało kto potrafił je łączyć ze swoją pasją – działalnością społeczną na rzecz regionu pomorskiego.

Gdziekolwiek bowiem Jerzy Kiedrowski pracował, aktywny był w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim,  któremu w okresie dyrektorowania naszej placówce nawet prezesował. Jako dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Kultury (1978–1985), dzisiejszego Nadbałtyckiego Centrum Kultury, wsławił się organizowaniem we współpracy z etnografami pracującymi w Muzeum Narodowym w Gdańsku pełnych rozmachu konkursów na sztukę ludową Pomorza, integrując dzięki temu nie tylko środowisko pomorskich twórców ludowych, ale też podlegających mu pracowników. Tak mocno stali oni za swoim szefem murem, że gdy w 1984 r. generał brygady i wojewoda gdański w jednej osobie Mieczysław Cygan podjął kroki w kierunku pozbawienia J. Kiedrowskiego funkcji dyrektora WOK, kilkudziesięcioosobowy zespół ośrodka (bez dwóch osób) napisał do niego w proteście odważny list.  Z kolei jako dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców (1990–2001) w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku  J. Kiedrowski prawie co roku organizował sympozja Polonii kaszubsko-pomorskiej, podczas których ta odkrywała swoje pomorskie korzenie.

Jednak szczególnie bliskie było mu bibliotekarstwo. Dlatego za swoje największe osiągnięcie uważał doprowadzenie do utworzenia w Wejherowie w 1968 r. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.

Żegnamy świetnego organizatora i dobrego człowieka!

 

Kiedrowski.jpg

 

Data wydarzenia: 
26.06.2021
Udostępnij: