Jesteś tutaj

Papierowy pies - wystawa fotografii Iwony Krzysztoń i Krzysztofa Najdy

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
25.05.2017

Papierowy pies - wystawa fotografii Iwony Krzysztoń i Krzysztofa Najdy

W dniach 05-31 maja 2017 roku zapraszamy do oglądania wystawy fotografii pt.: „Papierowy pies”, która jest kontynuacją wystaw Iwony Krzysztoń poruszających temat osób niepełnosprawnych intelektualnie. W tej wystawie artystka razem z Krzysztofem Najdą dotykają spraw najważniejszych, czyli bycia potrzebnym społecznie poprzez odkrywanie ukrytych talentów. Osoby niepełnosprawne intelektualnie posiadają ogromny wewnętrzny świat, który my widzimy poprzez to, co one tworzą, jak pracują, co robią. Zapraszamy do zapoznania się bliżej z tym niezwykłym światem poprzez fotografie artystów.

„Papierowy pies” to tytuł wystawy, która jest kontynuacją wystaw poruszających temat osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dotychczas Iwona Krzysztoń przedstawiała ten temat podczas wystawy pt.: „Anty-iluzja” oraz „Mój świat jest blisko ciebie”.  Do „Papierowego Psa” artystka zaprosiła Krzysztofa Najdę, który jest związany z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie od 8 lat jako wolontariusz oraz nauczyciel gry na akordeonie.

W tej wystawie autorzy dotykają spraw najważniejszych, czyli bycia potrzebnym  społecznie poprzez odkrywanie ukrytych talentów. Osoby niepełnosprawne intelektualnie posiadają ogromny wewnętrzny świat, który my widzimy poprzez to, co one tworzą, jak pracują, co robią. Takie osoby zadziwiają nas swoim malarstwem, grafiką, rzeźbą. Wystawa „Papierzaki zwierzaki”, na której wystawiano rzeźby zwierząt z papieru, stała się inspiracją, aby obecną wystawę nazwać „Papierowy pies”, który widzi, słyszy i czuje.

 

Iwona Krzysztoń jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni Orłowie. Aparat fotograficzny jest w jej ręku tylko narzędziem, którym pokazuje świat poprzez własny filtr wrażliwości twórczej. Artystka jest uczestniczką wystaw zbiorowych  oraz indywidualnych. Od kilku lat prezentuje swoje prace w duecie z Robertem Siwkiem.

Krzysztof Najda od wielu lat pasjonuje się fotografią przyrodniczą. Chociaż w jego pracach obserwuje się różnorodność gatunków zwierząt, głównym obiektem jego zainteresowań są ptaki.

31.01.2003 – 28.02.2003 w Dworku Sierakowskich w Sopocie odbyła się pierwsza wystawa Krzysztofa Najdy  pt.: „Ptaki, ptaki...”. Kolejne wystawy miały miejsce w Irlandii, w Niemczech podczas wystawy „Barwy Pomorza”, gdzie reprezentowały bogactwo przyrody województwa pomorskiego.

Artysta od 2009 r. jest związany z Orkiestrą Vita Activa. Początkowo jako fotograf, następnie jako członek orkiestry i nauczyciel gry na akordeonie w Europejskim Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych. W tym czasie powstało wiele zdjęć, które pokazywane były na dwóch wystawach poświęconych Orkiestrze Vita Activa.

Data wydarzenia: 
25.05.2017
Udostępnij: