Picasso mniej znany – życie prywatne, opowieści świadków. Czy wielki malarz był szalony?
W ramach cyklu „Doktowykłady” odbyło się spotkanie z Judytą Srzednicką, która przedstawiła nam mniej znane fakty z życia kontrowersyjnego artysty. Wysłuchaliśmy o dzieciństwie Picassa, w którym objawiły się szczególne zdolności plastyczne i ujmujący charakter. Chociaż zwykle poszukuje się przyczyn problemów psychicznych w latach najmłodszych, podobnych epizodów zabrakło w biografii malarza. Prelegentka wskazała za to na okres nieco późniejszy, kiedy pojawiły się kobiety i rozpoczął konflikt z Bogiem.
Oba te czynniki mocno wpłynęły na życie wewnętrzne, twórczość oraz losy malarza. Relacje z płcią piękną miał Picasso bardzo skomplikowane, podobnie jak z przyjaciółmi. Pomimo magnetycznej osobowości, odznaczał się egoizmem i wyrachowaniem. Nie szanował bliskich. Zdradzał i wykorzystywał kolegów, bił kochanki i żony.
Był postacią pełną paradoksów. Potrafił łączyć mistycyzm z deklarowanym ateizmem. Towarzyszył mu nieustający strach przed śmiercią i starością a fascynowała filozofia Nietzschego. Miał też zdiagnozowaną depresję. Zacytowane przez prowadzącą wypowiedzi ludzi znających Picassa tworzą obraz człowieka fascynującego, pociągającego lecz jednocześnie odpychającego, w którym niezwykły talent mieszał się z licznymi obsesjami.
Spotkanie z mgr Judytą Srzednicką było ostatnim z serii „Doktowykładów” w Filii Naukowej. Zachęcamy jednak czytelników do śledzenia naszej strony, na której pojawiać się będą zapowiedzi kolejnych wykładów – o bardzo zróżnicowanej tematyce - w pozostałych bibliotekach.
Ewa Pilachowska