Jesteś tutaj

Piszmy. Antologia 2018

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
28.12.2018

Piszmy. Antologia 2018

Prezentujemy publikację pt. "Piszmy. Antologia". Książka w formie e-booka jest efektem pracy uczestników kolejnej edycji warsztatów pisarskich "Piszmy!", które odbyły się w roku 2018 w Bibliotece pod Żółwiem.

Znowu nam się udało! Po raz drugi w gdańskiej Bibliotece pod Żółwiem odbyły się cykliczne warsztaty literackie PiszMy. Grupa warsztatowa została wybrana w wyniku wcześniejszej selekcji nadesłanych tekstów. Przez cały kwiecień, maj i czerwiec piętnaście osób spotykało się na cotygodniowych  zajęciach, z których każde trwało pięć godzin.

Miałem wielką przyjemność prowadzić pięć takich spotkań. Pasjonaci literatury i pisania uczestniczyli też dwukrotnie w pięciogodzinnych zajęciach z Przemysławem Kanieckim, który podzielił się z nimi swoją wiedzą redaktorską. On też odpowiada za korektę oraz układ tekstów, zawartych w niniejszej antologii. Dodatkowo „warsztatowcy” wzięli udział w zajęciach pani Katarzyny Dworaczyk z psychologii twórczości oraz mieli spotkanie  z wydawcą Michałem Alenowiczem, który przybliżył im prawa rynku wydawniczego. W ciągu trzech miesięcy uczestnicy warsztatów otrzymali dawkę czterdziestu pięciu godzin ćwiczeń i wykładów literackich.

Podczas zajęć praktyczno-literackich, których prowadzenie przypadło mi w udziale, razem z grupą warsztatową wykonaliśmy wiele ćwiczeń. Miały one pomóc w odnalezieniu własnego rytmu, sposobu zapisu i zastosowania odpowiedniego języka do zadanego tematu. Jednocześnie pracowaliśmy nad indywidualnymi projektami pisarskimi. Omawialiśmy pomysły na spójny tomik opowiadań czy powieść. Uczyliśmy się konstrukcji krótszych i dłuższych form prozatorskich. Z czujnej obserwacji codzienności, jak i samych siebie, próbowaliśmy czerpać tematy, nadające się do literackiego przetworzenia.

Przede wszystkim jednak wzajemnie dopingowaliśmy się do zdyscyplinowanego pisania. Próbowaliśmy obudzić w sobie tę wewnętrzną potrzebę, która miała nas rozpędzić do regularnego zapisywania słów, zdań, opowieści. Do systematycznej pracy na swoimi tekstami. Bo talent to nie wszystko. Trzeba wysiedzieć dni, tygodnie, miesiące przed komputerem, nad kartką, notesem. Skreślać, poprawiać, pisać, pisać, pisać…

Dzięki tym spotkaniom mogliśmy też porozmawiać o naszej wspólnej pasji. Skonfrontować swoją wiedzę literacką z innymi, podzielić się książkowymi odkryciami. Nie zawsze przecież jest czas i okazja, by podyskutować o literaturze. A Biblioteka pod Żółwiem jest wymarzonym do tego miejscem.

Podczas warsztatów powstawały opowiadania, które znalazły się w niniejszej antologii. Wspólnie zdecydowaliśmy się na wybór wiodącego tematu. Tytuł „Inni” okazał się bardzo pojemny znaczeniowo. Każdy zrozumiał go i zrealizował na swój oryginalny sposób. Powstało czternaście różnorodnych propozycji. Nie będę ich streszczał czy rozwodził się nad zastosowanymi przez autorów konwencjami, zabiegami stylistycznymi, kategoriami estetycznymi. Lepiej, by czytelnik sam przekonał się o wartości zgromadzonych tu tekstów. Gwarantuję, że nie będzie się nudził.

Życzę ciekawej lektury!

Daniel Odija

Antologię można znaleźć TUTAJ.

Data wydarzenia: 
28.12.2018
Udostępnij: