Jesteś tutaj

Piszmy. Antologia 2019

/
Data wydarzenia: 
01.02.2020

Piszmy. Antologia 2019

Prezentujemy publikację pt. "Piszmy. Światy - antologia". Książka w formie e-booka jest efektem pracy uczestników kolejnej edycji warsztatów pisarskich "Piszmy!", które odbyły się w roku 2019 w Bibliotece pod Żółwiem.

To już trzecia edycja warsztatów literackich PiszMy. Uważam ten projekt za wyjątkowy na skalę całego kraju. Przecież „wybrańcy” wzięli udział w cyklicznych zajęciach, które w sumie trwały około 40 godzin! Znacie drugą taką bibliotekę, która ma tak obszerną ofertę warsztatów literackich, redakcyjnych, wydawniczych?  Ze swojej strony miałem przyjemność prowadzić aż pięć pięciogodzinnych spotkań, skupionych na praktycznym pisaniu. Poznałem ludzi o wyjątkowych osobowościach, rozkochanych w literaturze. Próbowałem podzielić się z nimi swoimi pisarskimi „patentami”, pomysłami, rozwiązaniami fabularnymi i formalnymi.

Zajęcia odbywały się w niezwykłym miejscu jakim jest Biblioteka pod Żółwiem. W kilkunastoosobowej grupie wykonywaliśmy ćwiczenia, które miały poprawić jakość naszego pisania, wykrystalizować sposób zapisu, uwrażliwić na obserwację otoczenia i samego siebie, co jest przecież głównym źródłem literackich tematów. Ćwiczenia te miały też zainspirować do wymyślenia większego cyklu – tomiku opowiadań albo zarysu powieści. Przede wszystkim jednak wzajemnie motywowaliśmy się do systematycznej pracy.

Pisanie to pasja samotnika. Zamiast z ludźmi pisarz najczęściej rozmawia z tworami własnej wyobraźni. Dlatego tym bardziej należy cenić takie spotkania, podczas których można porozmawiać o pisaniu. No, ale z rozmów niewiele wynika, jeśli nie zapisze się ich efektów. A efektem naszych warsztatów jest niniejsza antologia opowiadań.

Teksty zostały wybrane spośród wielu innych, jakie powstały podczas zajęć. Zdecydowaliśmy się nadać całości tytuł „Światy”. Wydaje się na tyle pojemny, by nie ograniczał swobody twórczej, przeciwnie – prowokował wyobraźnię, jednocześnie skłaniając do refleksji, zawierającej się w pytaniach: Czy nie jest tak, że każdy z nas to świat, któremu warto się przyjrzeć? I czy nie jest tak, że otaczają nas różne światy, nawet jeśli to zaledwie ulica za załomem, a może inne miasto, kraj, kontynent? Wreszcie ile jest przestrzeni przez nas wymyślonych, wymarzonych, czy znanych tylko z relacji innych?

O tym jak każdy z nas inaczej postrzega świat, odczuwa go, opowiada o nim, wreszcie, jak go zapisuje, można przekonać się podczas lektury tej antologii.

Zapraszam do czytania!

Daniel Odija

Antologię można przeczytać TUTAJ.

Więcej informacji o poprzednich edycjach warsztatów znajduje się tutaj.

Data wydarzenia: 
01.02.2020
Udostępnij: