Jesteś tutaj

Pomiędzy stronami – wystawa zakładek z kolekcji Tamary Świdzickiej

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
10.03.2017

Pomiędzy stronami – wystawa zakładek z kolekcji Tamary Świdzickiej

Zakładka – współcześnie zbyt często kojarzona wyłącznie z przeglądarkami internetowymi, stanowi nieodłączny element życia książki. Często pomijana w dyskusjach o książce, na stałe wrosła w książkowy krajobraz, i chociaż jej istnienie zależne jest od istnienia książki, zasługuje by właśnie jej dziś oddać „głos”.

Zakładką może być prawie wszystko, byleby mieściło się pomiędzy stronami: czy to kawałek włóczki znaleziony na dnie kieszeni,  liść, który opadając zatrzymał się na naszym ramieniu, ptasie piórko, które z trzepotem skrzydeł zostawił za sobą spłoszony ptak, bilet lub recepta, które chcieliśmy mieć pod ręką. Zakładka pozwala nam szybko kontynuować przygodę z lekturą, ale także zaznaczać fragmenty, które mają dla nas głębsze znaczenie. Z zakładką, na równi z książką, może nas łączyć sentyment, emocjonalna więź, czy wspomnienia. Zakładka już dawno wyrosła poza formę użytkową, stając się nośnikiem treści.

Na wystawie prezentujemy zakładki pochodzące z  kraju i ze świata, wykonane z różnych materiałów, o kształtach które odbiegają od klasycznego „linijkowego” wyglądu zakładki.

Data wydarzenia: 
10.03.2017
Udostępnij: