Jesteś tutaj

Pomorskie ciekawostki z BBC (cz. 20) – Historyczne muzykalia od mniszek z Żarnowca

/
Data wydarzenia: 
27.02.2022

Pomorskie ciekawostki z BBC (cz. 20) – Historyczne muzykalia od mniszek z Żarnowca

W ostatnim czasie Bałtycka Biblioteka Cyfrowa (BBC) wzbogaciła się o zabytkowe muzykalia pochodzące z Muzeum Opactwa Mniszek Benedyktynek w Żarnowcu. Najwcześniejsze zaczęły być tworzone w… 1380 r.!

Zachwycić mogą oprawy tych dzieł sztuki. Jedna np. wykonana została z deski powstałej z drewna liściastego i jest obleczona jasną świńską skórą. Ma mosiężne narożniki i okucia, a jej bloki zapinane są na skórzane pasy. Uwagę przykuwają srebrne i złote iluminacje.

Inną oprawę tworzy deska drewna sosnowego, bukowego i lipowego obleczona barwioną na brązowo skórą bydlęcą. Również posiada mosiężne narożniki i okucia, ale jest tam też podłożony pergamin barwiony na czerwono.

Zachęcamy do obejrzenia tych bezcennych rękopisów!

 

Antyfonarz Toruński T 1

 

Antyfonarz Toruński T 2

 

Antyfonarz z Żarnowca

 

Graduał Żarnowiecki L4

 

Graduał Żarnowiecki L4

 

Graduał Żarnowiecki L2

 

Graduał Żarnowiecki L1

 

Graduał Żarnowiecki L3

 

Musicalische Gespräche über die Evangelia

 

Antyfonarz toruński.jpeg

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.

Data wydarzenia: 
27.02.2022
Udostępnij: