Jesteś tutaj

Pomorskie ciekawostki z BBC i innych bibliotek cyfrowych (cz. 11)

/
Data wydarzenia: 
06.04.2021

Pomorskie ciekawostki z BBC i innych bibliotek cyfrowych (cz. 11)

W pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości polski handel zagraniczny wyglądał niewesoło. Z kraju zrujnowanego wojną nie za bardzo było co wywozić, a przywozić trzeba było bardzo wiele – dla jego odbudowy. Znalazł się jednak towar, który mógł być eksportowany na rynki zagraniczne w większej ilości. Były nim… jaja. Czyżby Polska była wtedy kurnikiem Europy?

Jaja figurowały w tym czasie jako jedna z głównych polskich pozycji eksportowych. Wywożone były  za granicę setkami wagonów, a potem statkami. Państwo polskie otrzymywało za nie pieniądze (zagraniczne), którymi spłacało długi zaciągnięte w innych krajach. I chociaż w okresie kryzysu przyszło pewne osłabienie wywozu jaj, to rozbudowa portu w Gdyni i odpowiednich urządzeń pozwoliły na przetrwanie okresu przejściowego.

Ciekawy artykuł na ten temat – w sam raz na czas wielkanocny – został zamieszczony w numerze 8 czasopisma „Polska na Morzu” z 1938 r. (nr 8/1938). Ten i inne numery udostępnione zostały w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej dzięki współpracy z Narodowym Muzeum Morskim.

Zachęcamy do lektury:

http://www.bibliotekacyfrowa.eu/dlibra/show-content/publication/33907/edition/30292/?format_id=2

 

jaja Polska na Morzu_1_0.jpg

 

jaja Polska na Morzu_2_0_0.jpg

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

bibliotekacyfrowa.eu

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.

Data wydarzenia: 
06.04.2021
Udostępnij: