Jesteś tutaj

Pomorskie ciekawostki z BBC i innych bibliotek cyfrowych (cz. 13)

/
Data wydarzenia: 
22.06.2021

Pomorskie ciekawostki z BBC i innych bibliotek cyfrowych (cz. 13)

Nie sposób, mieszkając nad nim, żyć „obok” niego. Towarzyszy nam nawet wtedy, gdy go nie widzimy. Mowa o morzu. Dzisiaj, niczym chleb powszedni, mamy je na wyciągnięcie ręki, przyzwyczajeni do jego obecności. Inne emocje targały tymi, którzy w dwudziestoleciu międzywojennym – po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i otrzymaniu skrawka morskiego brzegu – zobaczyli Bałtyk po raz pierwszy.

W Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej posiadamy pokaźny zbiór literatury marynistycznej sprzed II wojny światowej: powieści, poezje, reportaże, prace popularne i naukowe, a także albumy. Prawie wszystkie udostępnione zostały w BBC dzięki zgodzie jej posiadaczy, głównie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku i Muzeum Miasta Gdyni, nieliczne pochodzą z biblioteki wojewódzkiej. Warto z tymi publikacjami się zapoznać. Poniżej wskazujemy tylko niektóre z nich. Polecamy również przedwojenne czasopisma, m.in. „Morze” i „Szkwał”. Znaleźć je można, wpisując ich tytuły w biblioteczną wyszukiwarkę.

Zachęcamy do lektury!

 

Ślaska, Zofja, Opowiadania o polskiem morzu, Warszawa 1926

 

Jasiński, Zbigniew (oprac.), Morze w poezji polskiej, Warszawa 1937

 

Sieroszewski, Wacław, Urok morza, Warszawa 1933

 

Bandrowski, Jerzy, Na polskiej fali : powieść dla młodzieży z rycinami, Poznań 1929

 

Flukowski, Stefan, Urlop bosmanmata Jana Kłębucha, Warszawa 1939

 

ANES., (Pseud.), Na morskiej plaży, Brasław 1934 (poezja)

 

Stępień, Władysław, Vademecum żeglarza, Katowice 1934

 

Domaniewski, Bogusław, Za własnym żaglem, Warszawa 1939 (powieść)

 

Zieliński, Stanisław, Ludzie morza i Pomorza, Warszawa 1935 (leksykon)

 

Madej, Antoni, Pieśń o Bałtyku, Warszawa 1932 (poezja)

 

Conrad, Joseph (1857-1924), Zwycięstwo, Lwów – Warszawa – Kraków 1927 (?)

 

 

Dla łatwiejszego korzystania z zasobów Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej zalecamy korzystanie z wyszukiwarki Google Chrome.

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.

Data wydarzenia: 
22.06.2021
Udostępnij: