Jesteś tutaj

Pomorskie ciekawostki z BBC i innych bibliotek cyfrowych (cz. 9)

/
Data wydarzenia: 
20.02.2021

Pomorskie ciekawostki z BBC i innych bibliotek cyfrowych (cz. 9)

Jak kochano i bawiono się w Wolnym Mieście Gdańsku oraz jak robiło się tu interesy pokazuje niezwykła kolekcja blisko 400 zdjęć autorstwa Michała Mielewczyka prezentowana w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej.

Bracia Brunon, Franciszek i Michał Mielewczykowie należeli do jednej z wielu rodzin kaszubskich osiadłych po zakończeniu I wojny światowej w Wolnym Mieście Gdańsku. Pochodzili z Długiego Krza w gminie Sierakowice, ale ich rodzina zasiedlała również inne wsie w tej okolicy.

Pasją najmłodszego z braci, Michała, było… fotografowanie. Nabytym na początku lat 30. XX w. aparatem uwiecznił on na tle różnych miejsc Gdańska i rodzinnych stron nie tylko bliskich, ale i znajomych. Prawie 400 zdjęć jakie wykonał prezentujemy w Bałtyckiej Bibliotece Cyfrowej. Ich posiadaczem był śp. Zygfryd Stefan Mielewczyk, syn wspomnianego Franciszka, jednego z czterech obrońców Poczty Polskiej we wrześniu 1939 r., któremu udało się uciec przed hitlerowcami. Zafascynowany zdjęciami stryja p. Zygfryd stworzył w oparciu o nie piękne, pisane częściowo z retrospekcji, wspomnienia pt. „Fotograficzne promieniowanie tła” :

https://czec.pl/pl/p/Fotograficzne-promieniowanie-tla.-Wspomnienia-syna-polskiego-pocztowca-z-Wolnego-Miasta-Gdanska/1591

Aczkolwiek w dzieciństwie los boleśnie doświadczył Autora, to jego tekst i zdjęcia stryja stanowią swoistą afirmację życia. Pokazują m.in. jak kochano i bawiono się w Wolnym Mieście Gdańsku, jak robiło się tu interesy. Poczynione przez Zygfryda Stefana Mielewczyka obserwacje pozwalają spojrzeć z innej perspektywy na lata międzywojenne i czas okupacji.

Zdjęcia Michała Mielewczyka można oglądać tutaj (uwaga - nie wszystkie przeglądarki internetowe umożliwiają prawidłowe otworzenie plików, polecamy korzystanie np. z przeglądarki Google Chrome):

https://www.bibliotekacyfrowa.eu/dlibra/results?q=Mielewczyk&action=SimpleSearchAction&type=-6&p=0

Ich komercyjne wykorzystanie jest zabronione.

 

Mielewczyk2.jpg

 

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa

biblioteka cyfrowa.eu

Bałtycka Biblioteka Cyfrowa utworzona została w 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku. W 2011 r. partnerem strategicznym przedsięwzięcia została Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku. W sumie, wraz z pozostałymi partnerami, bibliotekę tworzą 33 instytucje. Upublicznione obiekty – czasopisma, książki, zdjęcia, dokumenty urzędowe, grafiki, kroniki, księgi adresowe i in. – dotyczą przede wszystkim Pomorza Gdańskiego i Środkowego.

Data wydarzenia: 
20.02.2021
Udostępnij: