Jesteś tutaj

Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020

/
Data wydarzenia: 
29.02.2020

Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020

W lutym 2020 r. Pomorzanie będą świętować 100-lecie zaślubin Polski z morzem. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku aktywnie włączyła się w świętowanie tego ważnego jubileuszu wydając wspólnie z Instytutem Kaszubskim album „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020” oraz wystawę o takim samym tytule, stworzoną wspólnie z Fundację Dobrej Książki.

ALBUM

„Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020”

Album pt. „Powrót Pomorza w  granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020" powstał, aby przybliżyć wydarzenia historyczne, które są związane z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie.  Jest to swego rodzaju monografia poświęcona temu zagadnieniu. Główny nacisk położony jest tutaj na ukazanie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski. Tak bowiem należy rozumieć ten proces. Równie ważny jest kontekst tego, co działo się na Pomorzu w XIX wieku i dlaczego tak, a nie inaczej przebiegał proces powrotu Polski na Pomorze. Dlatego w albumie ukazane są procesy modernizacyjne na Pomorzu w XIX wieku, podkreślone jest znaczenie polskiego ruchu narodowego wraz ze specyfiką kulturową Pomorza Nadwiślańskiego przed I wojną światową. Śledzimy również to, co działo się w latach 1918- 1919, proces przejmowania Pomorza przez Polskę, plebiscyt, kształtowanie granic oraz powstawanie struktur władzy w 1920 roku.

W swej formie książka ta nawiązuje do wystawy o tym samym tytule. Wydaje się przez to niezwykle atrakcyjna graficznie dla czytelnika. Można ją więc nie tylko czytać, ale i z równą ciekawością oglądać. Za merytoryczną stronę tego albumu  odpowiadają  prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr Krzysztof Korda.  Książka została wydana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku i Instytut Kaszubski.

Dr Krzysztof Korda pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie (dyrektor placówki). Jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. W 2013 r. obronił rozprawę doktorską poświęconą życiu ks. ppłk. Józefa Wryczy, którą napisał pod kierunkiem prof. dr. hab. Józefa Borzyszkowskiego. Zainteresowania badawcze dotyczą problematyki historii Pomorza, zwłaszcza XIX i XX w., ruchu solidarnościowego w latach 80. XX w. oraz pomorskiego ruchu regionalnego. Członek Instytutu Kaszubskiego.

Prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego (kierownik Zakładu Antropologii Społecznej oraz Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą). Jest socjologiem, antropologiem i historykiem. Zainteresowania badawcze dotyczą: problematyki Kaszub i Pomorza, uczestnictwa w kulturze, mniejszości narodowych i etnicznych, polityki regionalnej i samorządności. Autor i współautor ponad 30 książek, redaktor ponad 20, autor kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych. Prezes Instytutu Kaszubskiego.

Uroczysta premiera wydawnictwa odbędzie się 9 lutego 2020 o godz. 15.00 w Dworze Artusa w Gdańsku z udziałem Marszałka Województwa Pomorskiego - Mieczysława Struka oraz Prezydent Miasta Gdańska - Aleksandry Dulkiewicz. Spotkanie z autorami albumu jest także częścią głównych obchodów 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej zaplanowanych na 10 lutego w Pucku. Promocja książki odbędzie się o godz. 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji, ul. Lipowa 3C.

Książki można zakupić w następujących filiach WiMBP:

 • Biblioteka Manhattan (Al. Grunwaldzka 82);
 • Biblioteka Główna (Targ Rakowy 5/6);
 • Biblioteka na Fali (ul. Jagiellońska 8);
 • Biblioteka Żabianka (ul. Gospody 3b);
 • Biblioteka na Strzyży (ul. Chopina 40);
 • Biblioteka Kokoszki (ul. Azaliowa 18);
 • Filia Gdańska (ul. Mariacka 42);
 • Biblioteka pod Kotem i Myszą (ul. Lelewela 21/22);
 • Biblioteka pod Żółwiem (ul. Św. Ducha 111/113);
 • Biblioteka Oliwska (ul. Opata J. Rybińskiego 9);
 • Biblioteka Brzeźno (ul. Dworska 27);
 • Biblioteka Lawendowa (ul. Lawendowe Wzgórze 5).

Szczegóły obchodów 100-lecia Powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej i Zaślubin Polski z Bałtykiem: https://zaslubiny.pomorskie.eu/

02_6.jpg

100-LECIE-ZASLUBIN-POMORSKIE-W1-KOLOR-2019_1.png

 

logotypy_100__2.png

WYSTAWA

„Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920–2020”, stworzona przez Fundację Dobrej Książki w Warszawie oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku.

Na wystawę składają się fotografie, fragmenty prasy, przedruki dokumentów oraz fragmenty wspomnień. Wystawa znajduje się obecnie przed Biblioteką Główną (Targ Rakowy 5/6) i będzie można ją oglądać w tym miejscu od 13 do 31 stycznia 2020 roku.

Wcześniej wystawa znajdowała się Bibliotece Manhattan (październik / listopad 2019) oraz w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie (listopad / grudzień 2019), a także w miejscowości Winona w stanie Minnesota (grudzień 2019 / styczeń 2020), gdzie została zaprezentowana dla tamtejszej kaszubskiej społeczności.

Następnie będzie można ją oglądać:

 • Styczeń - Muzeum Gdańska - przed budynkiem Muzeum Poczty; 
 • 13-31 stycznia - Biblioteka Głowna, Targ Rakowy 5/6;
 • Luty - Gdańsk Matarnia - Centrum Handlowe - Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie;
 • 10 lutego - Puck, wystawa będzie obecna podczas głównych uroczystości 100 rocznicy Zaślubin Polski z Morzem z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy;
 • Od 3 do 28 lutego - Gminny Dom Kultury w Lini;
 • Od 3 kwietnia do 31 maja - Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie.

Celem wystawy jest przybliżenie historycznych wydarzeń związanych z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie oraz zapowiedź monografii poświęconej temu tematowi, która ukaże się w styczniu 2020 roku. Kluczowym jest uwypuklenie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski, gdyż właśnie tak przebiegał ten proces. Ważny jest kontekst tego, co działo się na Pomorzu w XIX wieku i dlaczego tak, a nie inaczej przebiegał proces powrotu Polski na Pomorze. Równie istotne jest ukazanie procesów modernizacyjnych na Pomorzu w XIX wieku, znaczenie polskiego ruchu narodowego, specyfika kulturowa Pomorza Nadwiślańskiego, jego znaczenie przed I wojną światową, przełom lat 1918- 1919, proces przejmowania Pomorza przez Polskę, plebiscyt, kształtowanie granic, powstanie struktur władzy w 1920 roku. Wszystkie te elementy można odnaleźć na przedstawionych na wystawie planszach.

"Powrót Polski na Pomorze Nadwiślańskie - materiały edukacyjne" przygotowane w ramach Programu „Koalicje dla Niepodległej” ze środków finansowych Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Wystawa przygotowana przez:

 • Fundację Dobrej Książki w Warszawie
 • Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku

Partnerzy:

 • Instytut Kaszubski w Gdańsku
 • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

Autorzy:

 • Dr Krzysztof Korda – Miejska Biblioteka Publiczna im. Aleksandra Skulteta w Tczewie, Instytut Kaszubski
 • Prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński – Uniwersytet Gdański, Instytut Kaszubski

Recenzja: prof. dr hab. Józef Borzyszkowski

Projekt graficzny: Damian Chrul

Redakcja: Iwona Joć-Adamkowicz

Wystawa „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę. 1920-2020” - dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

www.niepodlegla.gov.pl

logo_pl_skrocony.png

wystawa_pomorze_logotypy.png

Data wydarzenia: 
29.02.2020
Udostępnij: