Jesteś tutaj

PREMIERA i spotkanie z twórcami książki dla dzieci „Niebajka o Mikołaju”

/
Data wydarzenia: 
22.02.2020
,
Godzina rozpoczęcia: 
12:00

PREMIERA i spotkanie z twórcami książki dla dzieci „Niebajka o Mikołaju”

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie - PREMIERĘ książki „Niebajka o Mikołaju” i spotkanie z jej autorami, Katarzyną Wasilkowską, Mają Siemińską i Szczepanem Troka Wysockim. Książka jest cegiełką. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na prace konserwatorskie w kościele Świętego Mikołaja w Gdańsku.

W październiku 2018 roku, z powodu zagrożenia zawaleniem, został zamknięty najstarszy kościół w Gdańsku, Bazylika pod wezwaniem Świętego Mikołaja. Narodził się ambitny plan, aby w jednym utworze opisać osiemsetletnią historię Bazyliki, Dominikanów i jej synergię z Gdańskiem, jednocześnie oddając jej wyjątkowy charakter i oddziaływanie na odwiedzających, a wszystko to w formie przyjaznej przede wszystkim dla dzieci. Powstała rzecz wyjątkowa, eklektyczna, a mimo to spójna, nie stroniąca od emocji, gdzie w powagę i dostojeństwo w naturalny sposób wplata się humor i radość. Twórcami są artyści silnie związani z Gdańskiem i Mikołajem.

Autorzy:

Katarzyna Wasilkowska, ur. w 1970 r. w Gdańsku autorka opowiadań i powieści dla dzieci i młodzieży (m. in. Królestwo, jakich wiele, Baltazar wraca do domu, Kobra), laureatka Guliwera w krainie Olbrzymów, wyróżniona Koziołkiem, stypendystka MKiDN.

Maja Siemińska, gdańska artystka, zajmująca się malarstwem na zróżnicowanych podłożach oraz śpiewem eksperymentalnym i liturgicznym. W obu dziedzinach czerpie z bogatej tradycji sztuki dawnej. Laureatka nagrody dla Młodych Twórców w dziedzinie Kultury, wielokrotna stypendystka Kultury MG. Związana z Bazyliką pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku muzycznie i artystycznie. Od 2017 odtwarzała na kamieniach fragmenty sztuki średniowiecznej i bizantyjskiej z gdańskiego Mikołaja, z których kompozycje zostały wykorzystane w książce. Jej prace znajdują się w wielu kolekcjach w Polsce i na świecie.

Szczepan Troka Wysocki, gdański grafik, rysownik i poeta. W swojej twórczości wykorzystuje dawne techniki grafiki warsztatowej, wzbogacone własną niezwykle kunsztowną i szczegółową stylistyką. Ilustrator zbiorów opowiadań i książek dla dzieci. Związany z Bazyliką pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku od studenckich czasów, w których tworzył dziesiątki niezwykłych plakatów i akcji paraartystycznych. Jego prace zdobią wiele prywatnych kolekcji  i wnętrz w Polsce. Pracując nad Niebajką, spędził czas w Bazylice odciskając fragmenty starych detali, które dzięki technice frottage'u zawarł w ilustracjach.

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu „Niebajki o Mikołaju”. Książka jest cegiełką. Wydawcą bajki jest Fundacja Centrum św. Jacka wspierająca misję klasztoru, zajmująca się promocją zabytkowego kościoła, pomocą charytatywną działalnością społeczną i wydawniczą. Całkowity dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na prace konserwatorskie w kościele Świętego Mikołaja w Gdańsku.

Organizatorzy:

  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku
  • Fundacja Centrum św. Jacka
  • Klasztor Dominikanów w Gdańsku

niebajka_fb.png

 

 

Data wydarzenia: 
22.02.2020
Godzina rozpoczęcia: 
12:00
Udostępnij: