Jesteś tutaj

Promocja albumu "Pomorze wczoraj, Pomorze dzisiaj"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
31.03.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Promocja albumu "Pomorze wczoraj, Pomorze dzisiaj"

Fotografie z albumu "Pomorze wczoraj, Pomorze dzisiaj" sprzed dekad układają się w opowieść o miejscach, które zmieniły się tak bardzo, że po latach trudno je rozpoznać.

Niezwykły album "Pomorze wczoraj, Pomorze dzisiaj. Fotografie z lat 1945–2015" to wspólne dzieło Oficyny Gdańskiej oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego.  

Album "Pomorze wczoraj, Pomorze dzisiaj" obejmuje siedemdziesiąt lat historii regionu. Dopiero w roku 1945 leżące w jego obrębie ziemie znalazły się w całości w granicach Polski – w samym tylko XX wieku należały także do Cesarstwa Niemieckiego, III Rzeszy i Wolnego Miasta Gdańska. 
Zdjęcia opatrzone komentarzami opowiadają o Pomorzu, wyłuskując nie tylko najważniejsze wydarzenia, osoby i miejsca, ale przede wszystkim najważniejsze obrazy, takie, które zdołały w metaforycznym skrócie ująć fenomen tej ziemi i zamieszkujących ją ludzi. Nadrzędna jest w tej opowieści nie ścisła chronologia, ale sekwencja zdarzeń, które zaprowadziły nas od powojennych ruin aż do drogi w nieznaną, ale optymistyczną przyszłość.

Pomorskie jest jednym z szesnastu polskich województw i być może jedynym, które każdy bez trudu wskaże na mapie. Na tle pozostałych województw wyróżnia się niezwykłym położeniem – rozpięte pomiędzy Morzem Bałtyckim z Zatoką Gdańską i Półwyspem Helskim a Żuławami, Kociewiem i Kaszubami. To kraina morskich plaż, delty Wisły, wielkich jezior, żyznych pól, ogromnych połaci lasu i licznych rezerwatów przyrody. Przede wszystkim jednak województwo pomorskie od lat jest areną najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski, tu rodziły się nowe prądy polityczne, artystyczne i duchowe, stąd zmiany rozprzestrzeniały się po całym kraju. Województwo pomorskie to nie tylko Gdańsk i Trójmiasto. W jego obrębie znajduje się wiele mniejszych miast, z których każde ma do opowiedzenia własną ciekawą historię. Ten album przedstawia je głównie za pomocą obrazów, które często mają większą moc oddziaływania niż słowa.

 

Data wydarzenia: 
31.03.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: