Jesteś tutaj

Promocja komiksu „Olimpia z Gdańska”

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
27.11.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:30

Promocja komiksu „Olimpia z Gdańska”

Spotkanie z Piotrem Szulcem i Kubą Babczyńskim - twórcami pierwszego w Polsce komiksu na podstawie libretta opery

Scenarzysta Piotr Szulc i rysownik Kuba Babczyński podjęli się niezwykłego wyzwania – interpretacji libretta operowego na język obrazu i słowa. Wcześniej mogliśmy przeczytać chociażby „Pierścień Nibelunga” Wagnera, ale po raz pierwszy dwie interpretacje tego samego dzieła powstawały równocześnie – prapremiera „Olimpii z Gdańska” w reżyserii Jerzego Lacha i premiera komiksu odbędą się 20 listopada bieżącego roku. 
Jest to też pierwsza polska komiksowa próba zmierzenia się z tematem opery.
„Olimpia z Gdańska” to historia ostatnich dni Stanisławy Przybyszewskiej i jednocześnie opowieść o Olimpii de Gouges, XVIII wiecznej feministce, abolicjonistce i dramatopisarce, która żyła w czasach Rewolucji Francuskiej.
W operze i komiksie rzeczywistość miesza się z narkotycznym snem. Przybyszewska poznaje swoją bohaterkę i przechodzi metamorfozę stając po stronie twórczyni Deklaracji Praw Kobiety i Obywatelki, jednocześnie odrzucając uwielbianego wcześniej Robespierre’a.
Opowieść Kuby Babczyńskiego i Piotra Szulca nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie twórcza współpraca pomiędzy Operą Bałtycką, na zlecenie której powstał spektakl i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – wydawcy komiksu.

Spotkanie odbędzie sie w ramach 4. edycji Festiwalu Sztuka Czytania

Data wydarzenia: 
27.11.2015
Godzina rozpoczęcia: 
18:30
Udostępnij: