Jesteś tutaj

Promocja książki „Andrzej K. Waśkiewicz we wspomnieniach"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
15.03.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.30

Promocja książki „Andrzej K. Waśkiewicz we wspomnieniach"

Promocja książki "Andrzej K. Waśkiewicz we wspomnieniach" i spotkanie z Anną Sobecką, która te wspomnienia zebrała i opracowała. Spotkanie poprowadzi Grażyna Bral.

„Jednego jestem pewna: Andrzej był człowiekiem niezwykłym. Z tego przekonania wynikła potrzeba zapisania pamięci o Nim. Tak powstała książka. Jej zrąb - to wspomnienia: tych, którzy znali Andrzeja, spotykali się z nim w pracy, w rozmaitych obszarach Jego działalności, ale także najbliższych, dla których był ojcem, szwagrem, kimś z rodziny.”
Anna Sobecka


Andrzej K. Waśkiewicz - ur. 22.06.1941 r. w Warszawie, zm. 11.07.2011 r. w Gdańsku - poeta, krytyk literacki, edytor, dziennikarz. W 1960 r. ukończył Państwowe Technikum Rolnicze w Szprotawie, w 1961 Studium Bibliotekarskie w Jarocinie, w 1970 r. ukończył polonistykę na UAM w Poznaniu. Debiutował jako poeta wierszem w „Zarzewiu” w 1961 r., jako krytyk we „Współczesności” w 1962 r. Pierwszy zbiór poetycki wydał w 1963 r. (Wstępowanie), pierwszą książkę krytyczną w 1973 r. (Rygor i marzenie. Szkice o poetach trzech awangard). Autor ponad 30 książek: zbiorów wierszy, prac krytycznych, prac bibliograficznych, publicystycznych, popularnych szkiców literackich, licznych wyborów i antologii, a także prac zbiorowych. Wraz z Jerzym Leszinem-Koperskim był redaktorem serii poetyckich, antologii i wydawnictw dokumentacyjnych. Związany z Orientacją Poetycką „Hybrydy”, jest autorem koncepcji poezji formulistycznej. Pracował w redakcjach „Gazety Chłopskiej”, „Nadodrza” i w Młodzieżowej Agencji Wydawniczej. Członek kolegium redakcyjnego „Orientacji” i „Młodej Sztuki”, „Punktu”, zastępca red. naczelnego „Integracji”, red . naczelny „Gdańskiego Rocznika Kulturalnego” i „Autografu”. Przez wiele lat organizował Konkurs Poetycki o laur „Czerwonej Róży”. Laureat nagród m.in. „Faktów”, „Pióra”, nagrody artystycznej Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Sztuki. W 2007 r. otrzymał nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza za całokształt dorobku
twórczego w dziedzinie poezji i krytyki literackiej. W 2009 r. został odznaczony Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Data wydarzenia: 
15.03.2018
Godzina rozpoczęcia: 
17.30
Udostępnij: