Jesteś tutaj

Promocja książki "Fenyks"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
29.10.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Promocja książki "Fenyks"

Na spotkanie zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz Wydawnictwo Region

Artur Jabłoński - Kaszuba, ur. w 1970 roku w Pucku. Absolwent historii na Uniwersytecie Gdańskim, doktorant literaturoznawstwa na Akademii Pomorskiej w Słupsku. Dziennikarz, niegdyś redaktor telewizyjnego magazynu kaszubskiego „Rodnô zemia” i redaktor naczelny miesięcznika „Pomerania”. Założyciel Radia Kaszëbë. Autor kilku przewodników turystycznych, z których najbardziej ceni sobie Wędrówki po Kaszubach. Opowieści o miejscach i ludziach z 1997 roku. Pisarz, który opublikował trzy powieści w języku kaszubskim: Namerkôny, Smùgã i Fényks. Zwycięzca Konkursu Prozatorskiego im. Jana Drzeżdżona w 2013 roku. Laureat Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2015“ w dziedzinie literatury kaszubskiej.

Publikacje: "Norda na wakacje", "Kaszubi. Wspólnota narodowa", "Namerkôny", "Smùgã". 

"Fenyks" - Ta ksążka je ò tim, że póczi czlowiek żëje, nigdë nie je za chùtkò, ani za pòzdze na szukanié swòjéhò szczescéhò. Wiedno je czas, cobë w żëcém cosz zmienic. Cosz òdrodzëc. Że kòżdi mô do tehò prawò.

Artur_Portret.JPG

 

 

O powieści "Fenyks" i współczesnej literaturze kaszubskiej opowie prof. Daniel Kalinowski.

Daniel Kalinowski, profesor nadzwyczajny Akademii Pomorskiej w Słupsku, w składzie Zakładu Antropologii Kultury i Badań Kaszubsko-Pomorskich Instytutu Polonistyki. Doktoryzował się z zakresu problematyki polskiej aforystyki literackiej XIX wieku. Habilitację uzyskał na podstawie rozprawy o polskiej recepcji twórczości Franza Kafki. Zainteresowania naukowe: polska recepcja twórczości Kafki, motywy żydowskie w literaturze polskiej, kultura buddyjska w tradycji polskiej, najkrótsze formy literackie oraz literatura pomorskiej przestrzeni kulturowej. Autor książek: Określanie horyzontu. Studia o polskiej aforystyce literackiej XIX wieku (2003), Światy Franza Kafki. Sekwencja polska (2006), Od Smętka do Stolema. Wokół literatury Kaszub (2009) i Trzy Skarby. Motywy buddyjskie w Polsce (2013) (we współautorstwie z A. Kuik-Kalinowską), Raptularz kaszubski (2014) oraz blisko dwustu artykułów naukowych publikowanych w czasopismach oraz książkach zbiorowych. Redaktor kilkunastu zbiorowych prac monograficznych, m.in.: Droga na Wschód. Polskie inspiracje orientalne (2000); Twórczość Franza Kafki. Tożsamość kulturowa i literacka (2005); Świat dramatów Szaloma Asza (2013), Perwersja w literaturze (2014). Członek zespołów badawczych w projektach PAN, NPWH i NCN. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

 

 

prof. D. Kalinowski.JPG

 

Podczas spotkania będzie można  zakupić książkę w promocyjnej cenie. 

 

 

 

 

Data wydarzenia: 
29.10.2015
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Tagi: 
Udostępnij: