Jesteś tutaj

Promocja książki "Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
16.06.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Promocja książki "Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć"

„Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć” to druga książka Kuby Wojtaszczyka. Autor bierze na warsztat bardzo aktualny temat: protesty młodych ludzi przeciw realiom rynku pracy, powszechnych umów śmieciowych i niepewności zatrudnienia, bez zabezpieczeń społecznych, bez szans na emeryturę. Współczesny Poznań w książce Wojtaszczyka jest świadkiem rewolucji: filolodzy ruszają na barykady ramię w ramię z miejskimi aktywistami, hipsterzy idą do walki ręka w rękę z doktorantami. Polski romantyzm, groteska spod znaku Gombrowicza i współczesne polskie realia społeczne łączą się w wybuchową mieszankę, przyprawioną ironią, szyderstwem i absurdem.

Zapraszamy na spotkanie autorskie, promujące książkę "Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć"

Nowa książka Kuby Wojtaszczyka to fantazja o rewolucji, która być może jeszcze się wydarzy.  „Kuba Wojtaszczyk pisze plastycznie, z miłością do detalu, trochę staroświecko. Ten styl jest mu potrzebny, aby pokazać piekło hipsterstwa, pustkę i bezsilność jego rówieśników z wielkich miast, parę buntu idącą w wielki gwizdek.  To ciekawa i aktualna literatura. Polecam – mówi o niej Jakub Żulczyk.

„Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć” to druga książka Kuby Wojtaszczyka. Autor bierze na warsztat bardzo aktualny temat: protesty młodych ludzi przeciw realiom rynku pracy, powszechnych umów śmieciowych i niepewności zatrudnienia, bez zabezpieczeń społecznych, bez szans na emeryturę. Współczesny Poznań w książce Wojtaszczyka jest świadkiem rewolucji: filolodzy ruszają na barykady ramię w ramię z miejskimi aktywistami, hipsterzy idą do walki ręka w rękę z doktorantami. Polski romantyzm, groteska spod znaku Gombrowicza i współczesne polskie realia społeczne łączą się w wybuchową mieszankę, przyprawioną  ironią, szyderstwem i absurdem.

W rolach głównych: Witold Szpak -– zubożały lord, porzucony w latach 80. w polskim zbożu przez brytyjską rodzinę królewską; Weronika Krzeplińska -– doktorantka poznańskiej polonistyki; Evan -– brytyjski rzeźbiarz studiujący w Polsce, pracownik kwiaciarni "„Angielska Róża"”; Adam -– chłopak Evana, właściciel kwiaciarni "Angielska Róża" „Angielska Róża”; Radomir W. -– artysta, autor szokującej instalacji artystycznej: zadusił chomiki i zamknął je w plastikowych trumienkach, pragnąc wyrazić trud humanistów nie mogących znaleźć zatrudnienia; Prekariusze; Aktywiści miejscy.

Skupiłem się na wątkach znanych mi z mojego życia, a głównie z obserwacji rówieśników, którzy po studiach nie mogą znaleźć pracy w zawodzie, a jeżeli już, to pracują na śmieciówkach. Uznałem to za temat bardzo istotny dla mojego pokolenia. Większość bohaterów mojej drugiej powieści jest nastawiona buntowniczo, ponieważ obietnice, czy to rządu, czy pochodzące z uczelnianych broszur, nie zostają spełnione – Kuba Wojtaszczyk

Kuba Wojtaszczyk – rocznik '86, pisarz, kulturoznawca. Publikował i publikuje m.in. w „Czasie Kultury”, „Blizie”, „Kulturze u Podstaw”, „Lampie”, antologii „Nowe Marzy” 10. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. W 2014 r. debiutował powieścią „Portret trumienny”. Jego utwory tłumaczono na niemiecki, węgierski i ukraiński. Stypendysta m.in. Prezydent m.st. Warszawy oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Data wydarzenia: 
16.06.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: