Jesteś tutaj

Promocja książki o Jaśkowej Dolinie

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
22.04.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Promocja książki o Jaśkowej Dolinie

Zapraszamy na spotkanie z tłumaczami książki „Jaśkowa Dolina i Góra Jana niedaleko Gdańska”, wydanej przez Oficynę Pomuchel. Poznamy miejsca, osoby i wydarzenia ważne dla parkowego kompleksu Jaśkowej Doliny, dawniej przedmiotu dumy Gdańszczan, obecnie zapomnianego i zdziczałego ni to parku, ni to lasu.

Książka „Jaśkowa Dolina i Góra Jana niedaleko Gdańska” napisana przez Elise Püttner pod koniec XIX wieku to syntetyczne, choć nie pozbawione poetyckich opisów, a czasem nawet patosu, opracowanie dotyczące historii jednego z najmodniejszych obszarów rekreacyjnych ówczesnego Gdańska. Nie jest to jednak książka wyłącznie o Jaśkowej Dolinie. W sposób charakterystyczny dla ówczesnych zasad konstrukcji tego typu przewodników, autorka nie zacznie swojej opowieści u wrót Jaśkowej Doliny, ale zadba, żeby droga, jaką Czytelnik musi odbyć, by się tam znaleźć, obfitowała w doznania poparte stosownymi informacjami o historii. Poprowadzi nas tedy od samych bram miejskich, dwiema alternatywnymi trasami, bawiąc po drodze opowieściami o tych aspektach historii mijanych miejsc, które wydają się jej najciekawsze. W samej Dolinie natomiast, zwiedzając ją z panią Püttner, dowiemy się o pierwszych parkowych założeniach z początku XIX wieku, o dewastacji i próbach ich ocalenia przez miłośników przyrody, a w końcu o wielkim projekcie, który dzisiaj nazwalibyśmy rewitalizacją, przeprowadzonym na koszt miejskiej kasy w latach 30. XIX wieku. Poznamy miejsca, osoby i wydarzenia ważne dla parkowego kompleksu Jaśkowej Doliny, dawniej przedmiotu dumy Gdańszczan, obecnie zapomnianego i zdziczałego ni to parku, ni to lasu.

„Jaśkowa Dolina i Góra Jana Niopodal Gdańska” otwiera serię wydawniczą zatytułowaną „Gdańsk XIX”, w ramach której Oficyna Pomuchel zamierza publikować przetłumaczone na język polski znaczące dzieła poświęcone historii Gdańska, napisane po niemiecku w XIX wieku.

W spotkaniu udział wezmą:

  • Aleksander Masłowski, z wykształcenia prawnik, z zamiłowania historyk, autor opracowań, przewodnik i tłumacz. Założyciel Akademii Rzygaczy – internetowego portalu popularyzującego wiedzę o historii Gdańska. Gdańszczanin od pokoleń, zakochany w swoim Mieście. Zajmuje się wszystkim, co jest związane z historią Gdańska.
  • Roman Kowald, z wykształcenia historyk, szef Instytutu Ulicologii Akademii Rzygaczy, z Gdańskiem w genach, głowie i sercu. Badacz historii gdańskich ulic i wszystkich innych aspektów historii Gdańska.
Data wydarzenia: 
22.04.2015
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: