Jesteś tutaj

Publicystyka Stanisława Przybyszewskiego w Wolnym Mieście Gdańsku

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
10.12.2015
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Publicystyka Stanisława Przybyszewskiego w Wolnym Mieście Gdańsku

Zapraszamy na promocję książki Tadeusza Linknera „Publicystyka Stanisława Przybyszewskiego w Wolnym Mieście Gdańsku”. Wybitny badacz literatury młodopolskiej w swojej najnowszej książce odkrywa nieznane dotąd fakty z biografii jednego z najważniejszych twórców tej epoki. Wieczór poświęcony Przybyszewskiemu, który patronuje działalności Biblioteki pod Żółwiem, będzie również okazją do poznania życia kulturalnego Polonii w międzywojennym Gdańsku.

Promocja książki Tadeusza Linknera „Publicystyka Stanisława Przybyszewskiego w Wolnym Mieście Gdańsku”

10 grudnia (czwartek), godz. 18:00

Biblioteka pod Żółwiem, ul. Św. Ducha 111/113, Gdańsk

Tadeusz Linkner przedstawił w publikacji „Publicystyka Stanisława Przybyszewskiego w Wolnym Mieście Gdańsku” wiele nieznanych faktów, które omówił w kontekście biografii Przybyszewskiego, jak i życia kulturalnego Polonii w międzywojennym Gdańsku. Przede wszystkim trzeba docenić nie tylko wiedzę Autora, ale również jego niebywałą staranność, rzetelność i dociekliwość badawczą. Odnalazł bowiem te fakty z biografii Przybyszewskiego, które były właściwie wcześniej nieznane, co pozwala na uzupełnienie wiedzy o pisarzu i epoce, w której przyszło mu tworzyć. Warto zwrócić uwagę na sam sposób konstruowania książki przez Tadeusza Linknera. Można ją czytać na kilka sposobów – jako życiorys artysty, który nie daje się wpisać w narzucone z góry schematy, jako prolegomena do dziejów polskiej inteligencji, jako zarys historii polskiej literatury i kultury w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz przyczynek do dziejów Gdańska. Całość napisana jest z rozmachem, z ogromną swadą, barwną polszczyzną, co sprawia, że czyta się ją z ogromnym zainteresowaniem i intelektualną przyjemnością.

Tadeusz Linkner – profesor nauk humanistycznych, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, autor kilkunastu książek. O tematyce młodopolskiej: np. „Mitologia słowiańska w literaturze Młodej Polski” (1991), „Zanim skończyło się maskaradą. Ze studiów nad twórczością Tadeusza Micińskiego” (2003); z zakresu mitologii słowiańskiej w naszej literaturze: np. „Słowiańskie bogi i demony” (1998, 2007), „W mitycznym kręgu słowiańskich wierzeń” (2014); dotyczących literatury kaszubskiej: np. „Heroiczna biografia Remusa. W zwierciadle mitu i kaszubskich wierzeń” (1996). „Z literatury Młodokaszubów. Aleksander Majkowski” (2013); oraz literatury współczesnej: np. „W unii słowa” (2004), „O poezji Małgorzaty Hillar” (2000); a także książek edytorskich i literackich.

Data wydarzenia: 
10.12.2015
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: